Zielony Latarnik WWF. Apel do polityków o zajęcie stanowiska ws. zmian klimatycznych

W trakcie kampanii wyborczej praktycznie brak wątków odnoszących się do zmian klimatycznych. - To kluczowe dla dobrej, transparentnej debaty, aby Polki i Polacy wiedzieli, w jaki sposób ich kandydaci chcą podejść do tych tematów, by pokazali, że mają plan, gdyż jest to problem, który będzie się w Polsce pojawiał niezmiennie; to jest część naszej rzeczywistości - mówiła o projekcie Zielony Latarnik WWF Anna Sands, kierowniczka zespołu politycznego w Fundacji WWF Polska.

2025-05-13, 20:15

Zielony Latarnik WWF. Apel do polityków o zajęcie stanowiska ws. zmian klimatycznych
Wiosną na znacznym obszarze kraju występował stan zagrożenia hydrogeologicznego - po długim okresie deficytu opadów atmosferycznych utrzymywały się niskie stany wód gruntowych.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polska, podobnie jak inne kraje, doświadcza skutków zmian klimatu - od rekordowych upałów, przez susze, po gwałtowne burze i powodzie. Aż 71% Polek i Polaków wyraża zaniepokojenie skutkami zmian klimatu. Czy ten głos zostanie usłyszany przez polityków?

Politycy niechętnie zajmują stanowisko w kwestiach zmian klimatu

Anna Sands podkreślała, że ten temat jest bardzo ważny dla Polaków, co znajduje odzwierciedlenie w sondażach. - Bardzo zależy nam na merytorycznej rozmowie na ten temat. Stworzyliśmy ku temu narzędzie Zielony Latarnik WWF, są w nim pytania na temat różnych aspektów ochrony środowiska. Wysłaliśmy je do kandydatów i kandydatek na prezydenta i otrzymaliśmy niestety tylko kilka odpowiedzi. Można je sprawdzić na naszej stronie i porównać ze swoimi opiniami - zaznaczyła.

Posłuchaj

Anna Sands o wątkach klimatycznych w kampanii prezydenckiej (Zmiana klimatu) 21:41
+
Dodaj do playlisty

Porównaj swoje odpowiedzi z poglądami kandydatów na urząd prezydenta 

Latarnik WWF to proste, interaktywne narzędzie, w którym można wyrazić swoje zdanie na temat ochrony środowiska oraz klimatu, ustosunkowując się do 11 stwierdzeń w sposób: zgadzam się, nie zgadzam się, nie mam zdania - podobnie jak kandydaci, do których skierowano ankietę. Użytkownik otrzymuje procentowy wynik zgodności swoich odpowiedzi z odpowiedziami kandydatów na prezydenta.

- Nadal apelujemy o to, by inni kandydaci, także ci prowadzący w sondażach, również wypełnili Latarnika. Uważamy, że dla dobrej, transparentnej debaty kluczowe jest, aby Polki i Polacy wiedzieli, w jaki sposób ich kandydaci chcą podejść do tych tematów, by pokazali, że mają plan, gdyż jest to problem, który będzie się w Polsce pojawiał niezmiennie - to jest część naszej rzeczywistości - apelowała gościni audycji.

REKLAMA

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: Anna Sands - kierowniczka zespołu politycznego w Fundacji WWF Polska
Data emisji: 13.05.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24 / WWF Polska / k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej