Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Joński: będzie siedem zawiadomień do prokuratury
Zakończył się etap przesłuchań w ramach prac komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Jej przewodniczący Dariusz Joński zapowiedział, że do prokuratury zostaną skierowane zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Znajdą się w nich m.in. nazwiska Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.
2024-06-04, 15:55
Podczas podsumowani prac komisji jej przewodniczący Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że"za wszystkim stał Jarosław Kaczyński". Jego zdaniem szef Prawa i Sprawiedliwości przyznał się, że nie mając pełnomocnictw ani marszałka, ani premiera, podjął decyzję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w 2020 roku w pełni w formie korespondencyjnej.
Posłuchaj
"Morawiecki złamał prawo"
Joński dodał, że na wybory, które ostatecznie nie odbyły się, wydano łącznie ok. 100 mln złotych. Podkreślił też, że ówczesny premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję o przejęciu kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej i przeniesieniu ich na Pocztę Polską bez podstawy prawnej.
Przewodniczący komisji dodał, że o tym mówił Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Najwyższa Izba Kontroli. - Poczta Polska nie miała żadnych uprawnień, aby przeprowadzić te wybory, a premier Morawiecki złamał prawo - zaznaczył Dariusz Joński.
Posłuchaj
Zawiadomienia do prokuratury mają dotyczyć przestępstw, które mieli popełnić między innymi Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Elżbieta Witek, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński, były prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak oraz były prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.
REKLAMA
- Zbigniew Rau na komisji ws. afery wizowej: nie byłem odpowiedzialny za to co zaszło
- Komisja ds. Pegasusa. Były dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości nie złożył zeznań. Dostał ostrzeżenie
IAR/PR Łódź/st
REKLAMA