Komisja ds. Pegasusa. Były dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości nie złożył zeznań. Dostał ostrzeżenie

Będzie wniosek o ukaranie byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka za niestawienie się przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa.

2024-06-03, 14:39

Komisja ds. Pegasusa. Były dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości nie złożył zeznań. Dostał ostrzeżenie
Mikołaj Pawlak nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak nie stawił się w poniedziałek przed komisją śledczą ds. Pegasusa. W związku z tym, przewodnicząca tej komisji Magdalena Sroka zapowiedziała wystąpienie do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o zastosowanie kary porządkowej wobec Mikołaja Pawlaka zgodnie z art.12 ustawy o komisji śledczej.

Były dyrektor w Ministerstwie Sprawiedliwości o były rzecznik praw dziecka będzie także wezwany ponownie - 10 czerwca. Jeśli nie stawi się po raz drugi, komisja będzie wnioskować o to, by go doprowadzić na posiedzenie. 

Brak zeznań ważnego świadka

Szefowa komisji śledczej mówiła rano na konferencji prasowej, że Mikołaj Pawlak jest ważnym świadkiem w sprawie Pegasusa, które to oprogramowanie zostało - jak przypomniała - zakupione dla CBA za 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości. - Mikołaj Pawlak był wtedy szefem Funduszu Sprawiedliwości. I to on przygotowywał umowę między Centralnym Biurem Antykorupcyjnym a właśnie Ministerstwem Sprawiedliwości - wskazała Sroka.

Bojkot prac komisji przez posłów PiS

Odniosła się też do zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie komisji śledczej ds. Pegasusa, na które dwa tygodnie temu powoływał się Pawlak i inni politycy PiS. TK 8 maja wydał postanowienie zobowiązujące sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa do powstrzymania się od działań do czasu rozpatrzenia przez TK wniosku grupy posłów PiS, którzy zarzucili, że uchwała powołująca tę komisję jest niekonstytucyjna.

REKLAMA

Czytaj także: 

W ocenie szefowej komisji śledczej zabezpieczenie TK nie może być wydawane w takich sprawach. - Są tylko dwa przypadki, kiedy Trybunał Konstytucyjny może wydać postanowienie zabezpieczające. To jest spór kompetencyjny albo skarga konstytucyjna - przypomniała.

W związku z wydaniem przez TK zabezpieczenia, prace komisji bojkotują posłowie PiS. Jak mówiła Magdalena Sroka, to nie przeszkodzi wyjaśnianiu sprawy.


Posłuchaj

Magdalena Sroka: bojkot przez posłów PiS nie przeszkodzi w pracach komisji śledczej (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] Fundusz Sprawiedliwości. Magdalena Sroka: Solidarna Polska zrobiła sobie z niego partyjną skarbonkę

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej