Centralny Port Komunikacyjny. Premier zapowiedział pełną prezentację projektu w tym miesiącu

2024-06-05, 14:00

Centralny Port Komunikacyjny. Premier zapowiedział pełną prezentację projektu w tym miesiącu
CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Foto: CPK

Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze w czerwcu zostaną podane szczegóły dotyczące przyszłości projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dodał, że nie chodzi jedynie o budowę samego lotniska. 

- W sprawie CPK pełna prezentacja przyszłości, nie tego skrótu CPK, tylko przedsięwzięć kolejowych, lotniczych, lotniskowych w Polsce będzie przedstawiona w szczegółach jeszcze w czerwcu. Odpowiedzialni za to ministrowie wiedzą, że opinia publiczna, wszyscy zainteresowani poznają wówczas nasze plany i to w szczegółach - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

CPK to cała infrastruktura

W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiłyby przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK zaplanowano Airport City, w skład którego weszłyby m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

REKLAMA

Pod koniec kwietnia br. PPL podały, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data (2028 r.) "była myśleniem życzeniowym".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej