"Terminal do płatności spojrzeniem". Nowa metoda w Polsce

Polska firma PayEye we współpracy z Mastercard uruchamia pilotażową metodę płatności przy pomocy biometrii tęczówki oka i twarzy. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

2024-06-05, 17:14

"Terminal do płatności spojrzeniem". Nowa metoda w Polsce
Polska firma uruchamia płatności za pomocą biometrii oka. Foto: PayEye

Prezes PayEye Daniel Jarząb powiedział, że technologia jest unikalna i bezpieczna, ponieważ korzysta z podwójnej identyfikacji klienta.

- Nie ma możliwości żeby ktoś zapłacił jakąkolwiek maską, zdjęciem czy sztuczną gałką oka, ponieważ są specjalne czujniki, sensory, sztuczna inteligencja i algorytmy, które tylko i wyłącznie na naszą prawdziwą, żywą twarz oraz oko są w stanie zareagować - powiedział Daniel Jarząb.

Nad rozwiązaniem od 2019 roku pracował zespół złożony z kilkudziesięciu osób. Firma powstała we Wrocławiu. W szczytowym momencie w projekt zaangażowanych było ponad stu dwudziestu ekspertów z różnych dziedzin.

Daniel Jarząb dodał, że po przeprowadzeniu identyfikacji klienta pozostała część transakcji odbywa się już tradycyjnie.

REKLAMA

- Dostarczamy technologię identyfikacji, ale dalej jest to płatność kartą - powiedział prezes PayEye.

Specjalne terminale do płatności jedynie spojrzeniem będą dostępne od 12 czerwca w pięciu salonach Empik.

Nie tylko Empik

Salony Empik wyposażone w terminal do płatności spojrzeniem znajdą się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi. Spółka PayEye zamierza wprowadzić swoje rozwiązania w sklepach kolejnych firm i sieciówek.

Przed wdrożeniem technologii spółka PayEye uzyskała wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Skan tęczówki oka i twarzy jest przechowywany w postaci zaszyfrowanego tokena na serwerach zlokalizowanych w Polsce. Według firmy i Mastercard, zastosowane rozwiązania uniemożliwiają jego odczytanie nawet w przypadku ewentualnej kradzieży danych.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes PayEye Daniel Jarząb mówi m.in., że technologia jest unikalna i bezpieczna (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej