Niepokojące ruchy Rosji. Ponad pół miliona żołnierzy w gotowości

2024-06-06, 12:45

Niepokojące ruchy Rosji. Ponad pół miliona żołnierzy w gotowości
Rosja koncentruje ponad 500 tys. żołnierzy na granicy i na okupowanych terytoriach. Foto: Associated Press/East News

Sytuacja na wszystkich kierunkach frontu pozostaje dość trudna. Rosja koncentruje ponad 500 tys. żołnierzy - przekazał Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.

- Informacja o zgrupowaniu ponad 500 tysięcy nie jest czymś nowym. Taki stan utrzymuje się od kilku miesięcy. Zgrupowanie obejmuje różne jednostki, w tym tak zwaną Rosgwardię oraz jednostki FSB i służby specjalne wysłane na terytoria okupowane w celu kontrolowania wydarzeń. A więc nie ma tu żadnych nowości - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow w telewizji.

Wcześniej media cytowały HUR, że Rosjanie skoncentrowali 550 tysięcy żołnierzy na Ukrainie i na granicy. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski przekazał w środowym raporcie, że sytuacja na wszystkich kierunkach frontu pozostaje dość trudna.

Trudna sytuacja Ukraińców

- Wróg prowadzi działania ofensywne w celu rozciągnięcia aktywnej linii frontu, ograniczenia (mobilności) naszych wojsk i uniemożliwienia ich przerzucenia na inne obszary walk. Ogólnie rzecz biorąc sytuacja pozostaje trudna ze względu na dużą intensywność działań wojennych i powszechne użycie przez wroga pojazdów opancerzonych oraz znacznej liczby kierowanych bomb lotniczych - podkreślił Syrski.

Według niego pomimo skomplikowanej sytuacji Siły Zbrojne Ukrainy mają szanse zmienić sytuację na swoją korzyść. Generał zwrócił uwagę, że dowódcy ukraińskich jednostek są w pełni świadomi sytuacji i umiejętnie wykorzystują wszystkie rodzaje broni, w szczególności drony wszystkich typów.

Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej