Piękne słońce, ale to się może zmienić. "Noc miejscami dynamiczna"

2024-06-08, 08:53

Dużą część kraju przywitało jasne słońce. IMGW nie wyklucza jednak dotyczących soboty alertów. Groźnie może być w nocy: burze, grad, porywisty wiatr. Czeka nas miejscami dynamiczna noc z soboty na niedzielę, zwłaszcza we wschodniej części kraju - zauważa portal "obserwatorów burz".

W sobotę w kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane oraz gdzieniegdzie na północy i południu przelotny deszcz.

Temperatura maksymalna od 20 st.C na wybrzeżu, północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 25 st. C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, w Karpatach do 55 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, lokalnie grad.

Prognozowana wysokość opadów w trakcie burz od 15 mm do 20 mm na wschodzie i południowym wschodzie. Temperatura minimalna od 8 st. C miejscami na Pomorzu, około 14 st. C w centrum, do 17 st. C w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.

W burzach porywy wiatru do 80 km/h, na wybrzeżu do 65 km/h i w górach do 70 km/h.

REKLAMA

W niedzielę spodziewane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy, wschodzie i krańcach południowych przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16 st. C na wybrzeżu, około 20 st. C w centrum, do 23 st. C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich. W burzach porywy wiatru do 70 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h.W sobotę w Warszawie będzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków zachodnich, pod wieczór południowy. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Możliwe burze, także z gradem. Prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura minimalna 14 st. C. Wiatr początkowo słaby, później umiarkowany i porywisty, z kierunków zmiennych. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. W niedzielę w stolicy spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początkowo możliwe zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. C. Wiatr umiarkowany i porywisty, w drugiej połowie dnia stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni, okresami zmienny.

Jak podają "obserwatorzy burz", noc z soboty na niedzielę będzie "dynamiczna".

REKLAMA

Polska w obszarze podwyższonego ciśnienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że rozkład pola barycznego nad Europą nie ulegnie istotnej zmianie - na północy kontynentu dominuje obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkiem głównym w rejonie Morza Norweskiego, niż obserwowany będzie także w basenie Morza Śródziemnego, obszar podwyższonego ciśnienia w postaci klina wyżu przebiegać będzie zaś od północnej Francji przez kraje Beneluksu i Niemcy po Polskę i kraje bałtyckie.

Polska znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie na krańcach południowych zaznaczy się strefa obniżonego ciśnienia, w której ulokowany będzie pofalowany front atmosferyczny. Wieczorem nad Pomorze Zachodnie nasunie się zatoka niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na północy kraju.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

 ***

REKLAMA

Czytaj także: 


***

PAP/X/IMGW/in./agkm/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej