Powodzie błyskawiczne. Prof. Kałuża: będą występowały coraz częściej
- Nie ma pozytywnych aspektów gwałtownych zjawisk pogodowych - stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Kałuża, hydrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
2024-06-08, 15:00
Sydney z powodu ulewnych deszczy zostało dotknięte powodzią błyskawiczną. Woda w krótkim tempie zalała australijską stolicę. W obliczu zagrożenia tamtejsze władze apelowały o ewakuowanie się.
Z powodu suszy i rzadkich opadów do podobnych zjawisk będzie dochodziło częściej. Prof. Kałuża tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24, że powodzie błyskawiczne są efektem masywnych opadów. - Często w ciągu kilku godzin pojawia się opad miesięczny, albo czasami nawet kilkumiesięczny - tłumaczył hydrolog.
Jak zatrzymać wodę w zasobach?
Gość audycji podkreślił, że nie ma pozytywnych aspektów tego typu gwałtownych zjawisk pogodowych, ponieważ woda nie zdąży być wchłonięta w glebę. - Ta woda błyskawicznie spływa. Nie ma czasu po prostu penetrować gruntu. Mówimy tu o zjawisku infiltracji wód gruntowych - powiedział.
REKLAMA
W rozmowie prof. Kałuża tłumaczył, jak można wykorzystać pozyskane zasoby wody, by skorzystać z nich np. w dużych miastach.
- To nie koniec zagrożenia, czerwone alerty IMGW. Najnowsze prognozy
- Alarm powodziowy w Bielsku-Białej. Region sparaliżowany przez ulewy i burze
- Skutki ulew w Małopolsce. Nadal obowiązuje alert przed burzami, setki interwencji strażaków
Więcej w nagraniu rozmowy.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: prof. Tomasz Kałuża (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Data emisji: 08.06.2024
Godzina emisji: 14.06
IAR/Polskie Radio 24/st/wmkor
REKLAMA
REKLAMA