W tej części Polski możliwe ulewy. IMGW wydał alerty
Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed lokalnymi podtopieniami. Gdzie będzie najbardziej niebezpiecznie?
2024-06-10, 13:30
Jak powiedział synoptyk IMGW Michał Kowalczuk, najsilniejsze burze spodziewane są w województwach lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz na południu śląskiego. - Tam wystąpią najbardziej intensywne opady deszczu od 35 do 55 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą zbliżać się do 90 km/h. Możliwy jest także opad gradu - mówił.
Dodał, że ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obowiązują w województwach podlaskim, łódzkim, mazowieckim, częściowo w opolskim i śląskim. - Tutaj te burze będą trochę słabsze, z porywami wiatru, które nie powinny przekraczać 80 km/h i opadami deszczu od 20 do 35 litrów na metr kwadratowy - powiedział synoptyk.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obowiązywały do godz. 21.00, natomiast te ze stopniem drugim - do godziny 2.00 w nocy.
Obfite opady spowodują podtopienia
REKLAMA
Jak powiedział hydrolog IMGW Jan Szymankiewicz, burzom będą towarzyszyły intensywne opady deszczu. Dlatego rzeki szczególnie w południowych województwach mogą gwałtownie przybierać.
Posłuchaj
- Możemy spodziewać się gwałtownych wzrostów stanu wody na rzekach górskich oraz na zlewniach zurbanizowanych. Bardzo możliwe jest osiągnięcie stanów ostrzegawczych, prawdopodobne są także krótkotrwałe przekroczenia stanów alarmowych. Zagrożeniem będą również lokalne podtopienia - prognozował Jan Szymankiewicz.
Nie koniec lokalnych problemów
Niespełna tydzień temu w Bielsku-Białej spadło ok. 130 litrów wody na 1 mkw. Doszło tam do powodzi.
Szymankiewicz zaznaczył, że jeżeli w tym rejonie nastąpi kumulacja opadów deszczu, mieszkańcy mogą znaleźć się w dość ciężkim położeniu. - Niestety wszystkie prognozy, zarówno meteorologiczne, jak i hydrologiczne, wskazują, że sytuacja może być trudna - zaznaczył hydrolog.
REKLAMA
W województwach lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz na południu śląskiego w czasie burzy może spaść do 55 litrów wody na metr kwadratowy. W tych rejonach sytuacja pogodowa ustabilizuje się w nocy, natomiast ostrzeżenia hydrologiczne będą obowiązywały do godz. 4.00 rano.
- Gwałtowne zjawiska pogodowe. Prof. Chojnicki tłumaczy różnicę pomiędzy klimatem a pogodą
- Zagrzmi i popada. Alerty IMGW dla kilku regionów
- Powodzie błyskawiczne. Prof. Kałuża: będą występowały coraz częściej
IAR/st
REKLAMA