Akcja CBA na uczelniach. Handel dyplomami MBA i do rad nadzorczych
Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwóch rektorów uczelni prywatnych w Koninie i Szczecinie oraz byłego rektora częstochowskiej Akademii Polonijnej. Usłyszeli zarzuty przekupstwa oraz płatnej protekcji czynnej. Sąd zgodził sie na tymczasowe aresztowanie byłego rektora na dwa miesiące.
2024-06-11, 10:43
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie m.in. działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA, uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Posłuchaj
***
Do zatrzymań doszło 6 czerwca
6 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego, zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim niepublicznych uczelni wyższych.
Zatrzymani to: Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U., rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.
REKLAMA
Z dowodów zebranych przez śledczych wynika, że osoby te :udzieliły korzyści majątkowej osobie" reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. - Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy. W sprawie przewijają się wątki związane z kontrolami i wnioskami rozpatrywanymi przez Polską Komisję Akredytacyjną wobec tych uczelni wyższych - informuje CBA.
***
Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
REKLAMA
Areszt wobec jednej z osób
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k).
Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.
REKLAMA
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd uwzględnił wniosek prokuratora wobec byłego rektora i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy.
Wobec drugiego z podejrzanych, który przed sądem zmienił uprzednio prezentowane stanowisko procesowe, Sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.
***
REKLAMA
- Afera w Collegium Humanum. Rząd podjął decyzję. Komunikat CIR
- Pieniądze dla Collegium Humanum wstrzymane. "Bezprecedensowa sytuacja"
- Studia MBA - gdzie najlepiej studiować? Ranking MBA 2024 pomoże
***
CBA/in./
REKLAMA