To będzie potężne uderzenie. Fala upałów nadciąga do Polski

2024-06-11, 14:46

To będzie potężne uderzenie. Fala upałów nadciąga do Polski
Pierwsza fala upałów nadciąga do Polski. Foto: EastNews/WXCHARTS

Upały w Polsce pojawią się już w następnym tygodniu. Termometry pokażą nawet do 34 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że IMGW wyda alerty przed ekstremalnie niebezpieczną pogodą.

Na dobre rozpoczął się sezon burzowy w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal codziennie wydaje ostrzeżenia przed burzami i intensywnymi opadami deszczu.

Pogoda już niedługo diametralnie się zmieni. Cieplej będzie już w weekend - tak wynika z prognoz opublikowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

W całym kraju powyżej 20 kresek powyżej zera. Na zachodzie nawet do 27 stopni Celsjusza. To tylko początek. Jeszcze wyższe wartości będą w przyszłym tygodniu.

Potężne upały w Polsce w następnym tygodniu

W poniedziałek w Polsce od 23 do 29 stopni Celsjusza. Prawdziwe upały pojawią się od wtorku. Wtedy nawet do 32 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Opolszczyźnie, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz Kujawach.

W środę z kolei ponad 30 stopni na przeważającym już obszarze kraju. Do 34 stopni Celsjusza będzie na zachodzie, południowym zachodzie oraz w centrum. Podobna pogoda wystąpi także w czwartek. Od weekendu spodziewane jest już ochłodzenie.

IMGW o upałach w czerwcu

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski już na początku czerwca informował w rozmowie z portalem polskieradio24.pl o falach upałów, które dotrą do Polski w tym miesiącu.

Jak zaznaczył, te mogą "przeplatać się z gwałtownymi burzami". - Zmienia się klimat, będziemy mieli coraz więcej niebezpiecznych zjawisk. Widzimy, że już są. Dlatego alertów będzie więcej. Nie możemy ich ignorować - mówił.

- Ostrzeżenia będą się przeplatać albo mogą być połączone. To nie będzie czas bezpiecznej pogody. Dlatego przypominam, że prognoz i ostrzeżeń nie należy bagatelizować - kontynuował.

O tym pamiętaj podczas upałów

Podczas upałów należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij regularnie wodę, nawet wtedy, gdy nie odczuwasz pragnienia. Unikaj napojów zawierających kofeinę oraz alkohol. Te mogą doprowadzić do odwodnienia.

Nie zapomnij o ochronie przed słońcem. Stosowanie kremów z filtrem UV oraz noszenie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych pomoże zapobiec poparzeniom skóry i chronić oczy.

Nie zapomnij o odpowiednim ubiorze. Lekkie, przewiewne i jasne ubrania z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len, pozwolą na lepszą cyrkulację powietrza i zmniejszą ryzyko przegrzania.

Czytaj także: 

Jeśli to możliwe, spędzaj czas w klimatyzowanych pomieszczeniach lub korzystaj z wentylatorów. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz podczas największych upałów. W przypadku konieczności przebywania na zewnątrz, rób regularne przerwy w cieniu i schładzaj się wodą.

Szczególną uwagę zwróć na dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta, które są bardziej podatne na skutki wysokich temperatur. Upewnij się, że mają one dostęp do chłodnych miejsc oraz odpowiedniej ilości płynów.

IMGW/PR24.pl/sb

Polecane

Wróć do strony głównej