Kusili ogromnym zyskiem z kryptowalut. Oszuści wyłudzili miliony euro

113 milionów euro wyłudzili oszuści w czterech krajach, obiecując zyskowne inwestycje w kryptowaluty. W rozbiciu europejskiej szajki brało udział kilkuset policjantów.

2024-06-12, 20:35

Kusili ogromnym zyskiem z kryptowalut. Oszuści wyłudzili miliony euro
113 milionów euro wyłudzili oszuści w czterech krajach. Foto: Shutterstock/Chinnapong

Dwieście procent zysku w trzy lata. Na taką ofertę znaleźli się chętni w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii. Śledztwo prowadziły prokuratury w niemieckiej Turyngii i szwajcarskim Zurychu, a w likwidacji grupy oszustów brał udział też Europol oraz policja, także finansowa w Austrii, Czechach, Litwie i Liechtensteinie.

Zatrzymanych zostało sześć osób. Śledczy ustalili, że do inwestycji w kryptowaluty w ogóle nie doszło. Oszuści wydawali pieniądze na swoje potrzeby. Część środków została zabezpieczona.

Niemiecka policja kryminalna nie podaje informacji, gdzie doszło do zatrzymań, ale przyznała, że w samych Niemczech akcja została przeprowadzona w pięciu landach przez 280 policjantów. Zatrzymani mają odpowiadać za oszustwo i wyłudzenie 113 milionów euro.

Kryptowaluty w Polsce

Ministerstwo Finansów podało na początku roku, że przygotuje projekt ustawy o kryptoaktywach. Projektowany dokument ma zapewnić skuteczny nadzór i ochronę inwestorów na rynku kryptoaktywów. Odpowiedzialny za prace będzie resort finansów, a projekt ma zostać przyjęty przez rząd w II kw. 2024 r.

REKLAMA

Wśród planowanych rozwiązań znalazło się m.in. wyznaczenie KNF jako organu, który będzie nadzorował ten rynek oraz przyznanie KNF "środków nadzorczych służących przeciwdziałaniu naruszeniom, których mogą dopuścić się podmioty nadzorowane".

KNF w projekcie ma uzyskać możliwość nakładania sankcji na oferujących, emitentów lub osoby ubiegające się o dopuszczenie kryptoaktywów, a także będzie mogła nakładać kary pieniężne na osoby zawodowo pośredniczące w zawieraniu transakcji związanych z kryptoaktywami lub realizujące takie transakcje. Dodano też, że "przewiduje się również wyposażenie KNF w środki sankcyjne adresowane do dostawców usług w zakresie kryptoaktywów".

Posłuchaj

Chybione inwestycje w kryptowaluty (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Adam Górczewski/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej