Koniec przepłacania za miejsce parkingowe? Rząd przygotowuje nowe przepisy

2024-06-13, 13:32

Koniec przepłacania za miejsce parkingowe? Rząd przygotowuje nowe przepisy
Rząd szykuje nowe przepisy dla kierowców . Foto: Shutterstock/hmzphotostory

Rząd zmierza do ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Nowe prawo miałoby wejść w życie w styczniu 2025 roku.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się informacje o przygotowywanym projekcie ustawy o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku leśnym, o opłacie skarbowej. 

Zgodnie z projektem ustawy zmiany mają zostać przygotowane przez Ministerstwo Finansów, a rząd ma przyjąć projektowane przepisy jeszcze w trzecim kwartale tego roku. Nowe prawo dotyczące opodatkowania garaży wielostanowiskowych obowiązywać ma od 1 stycznia 2025.

"W celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku. W efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych" - podano na stronie KPRM. 

Jak to teraz działa? 

Jak przypomina portal interia.pl obecnie w przypadku opodatkowania prywatnych miejsc parkingowych przy budynkach lub w garażach wielostanowiskowych mówić można o rażącej wręcz niesprawiedliwości. "Dotyka ona właścicieli miejsc parkingowych nieprzypisanych do mieszkania, czyli z osobną księgą wieczystą. W ich przypadku podatek od miejsca parkingowego jest aż dziesięciokrotnie wyższy niż gdy miejsce postojowe traktowane jest jako część mieszkania" - czytamy na portalu. 

REKLAMA

Najczęściej to deweloper, realizując inwestycję, decyduje, czy sam garaż stanowić będzie część lokalu mieszkalnego (jako pomieszczenie przypisane do lokalu mieszkalnego), czy też osobną nieruchomość (z osobną księgą wieczystą). Z punktu widzenia nabywcy mieszkania i przypisanego do niego miejsca parkingowego różnica - na którą nie ma wpływu - wydaje się błaha, ale jest ona kluczowa dla Urzędu Skarbowego, podaje portal.  

Obowiązek dotyczyć ma współwłaścicieli miejsc parkingowych w garażach wielostanowiskowych, którzy zobowiązani zostaną do przekazania skarbówce informacji dotyczących ich powierzchni:

"Konieczne jest, aby osoby fizyczne będące przed dniem wejścia w życie ustawy współwłaścicielami takiego lokalu, złożyły właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. Złożenie takiej informacji umożliwi organom podatkowym pozyskanie danych dot. wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych [...] - podano także na stronach KPRM dotyczącym projektowi ustawy.

Czytaj także:

interia.pl/gov.pl/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej