Powrót handlu w niedziele. Posłanka Polski 2050: idziemy na kompromis

2024-06-14, 18:27


Posłowie Polski 2050 złożyli pod koniec marca br. do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy zakazującej handlu w niedziele. W proponowanym rozwiązaniu przewidziano dwie niedziele handlowe w miesiącu. Za pracę w te dni przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny.

Podczas pierwszego czytania w Sejmie podczas ostatniego posiedzenia, kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu, a kluby KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Konfederacji opowiedziały się za skierowaniem projektu do komisji. Głosowanie odbędzie się podczas następnego posiedzenia Sejmu

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Postulat wyborców

- To nie chodzi o to, że chcemy "zagonić Polaków do pracy", tylko chcemy odpowiedzieć na postulat mniej więcej połowy Polaków. Jesteśmy podzieleni na pół, jeśli chodzi o zdanie na temat handlu w niedzielę - stwierdziła posłanka Polski 2050. Przytoczyła dane, z których wynika, że 46 proc. Polaków jest za tym, żeby przywrócić handel w niedziele, 44 proc. jest przeciwnych, a 10 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

REKLAMA

- Bardzo wiele osób w kampanii wyborczej mówiło o tym, że chce powrotu handlu w niedzielę. Idziemy w tej chwili na kompromis - dwie niedziele handlowe, a dwie nie - uzasadniała proponowane rozwiązanie. Dodała, że chodziłoby o pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.

Czytaj także:

Elżbieta Burkiewicz była dopytywana, czy to zagadnienie może stać się kolejnym elementem, który poróżni Trzecią Drogę i Lewicę oraz spowoduje jakieś kolejne pęknięcia w koalicji. Przypomniała, że polityka prowadzona przez koalicję złożoną z kilku ugrupowań "polega na tym, żeby w jakiś sposób się dogadywać". - Jeżeli projekt trafi do komisji (sejmowej - red.), to będzie okazja do tego, żeby porozmawiać na ten temat i żeby wypracować jakieś wspólne zdanie - podsumowała.

Handel w niedziele

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie w 2018 r. Przewidziane są jednak w niej odstępstwa od tych zasad. Wśród 32 wyłączeń znalazła się m.in. działalność kawiarni, sklepy z prasą czy handel na stacjach paliw.

REKLAMA

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów nawet kara ograniczenia wolności.

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj

Elżbieta Burkiewicz o sytuacja w Trzeciej Drodze oraz kwestia handlu w niedziele (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:59
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24

Prowadzący: Paweł Pawłowski

REKLAMA

Gość: Elżbieta Burkiewicz (Polska 2050)

Data emisji: 14.06.2024

Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/PAP/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej