Rynek najmu w Polsce. Raport: najwięcej jest mieszkań z dwoma pokojami, jednak metraże są mniejsze

2024-06-15, 09:43

Rynek najmu w Polsce. Raport: najwięcej jest mieszkań z dwoma pokojami, jednak metraże są mniejsze
Perturbacje na rynku najmu wciąż odczuwa Kraków. Tamtejsza oferta mieszkań nadal nie wróciła do skali sprzed pandemii. Foto: shutterstock/Studio Romantic/

Ceny najmu się zatrzymały po okresie gwałtownego wzrostu. Jednocześnie oferta dostępnych lokali w dużych miastach rośnie, choć wyjątek stanowi Kraków. Na koniec maja w serwisie Otodom w ofercie było 26 tys. mieszkań na wynajem.

Aż 86 proc. właścicieli mieszkań na wynajem ma tylko jeden taki lokal - stwierdza raport "Rocznik najmu" opracowany przez Otodom oraz Politykę Insight. Jak wskazali jego autorzy, rynek w Polsce jest więc mocno rozproszony, a w ciągu ostatnich pięciu lat kształtowały go między innymi pandemia, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja oraz rekordowa sprzedaż mieszkań stymulowana programem Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Stawka ofertowa wzrosła

- Pandemia sprawiła, że najemcy opuścili wynajmowane mieszkania i wrócili do domów rodzinnych, często poza miasto. Kiedy w 2021 roku wszystko zaczęło się powoli normować, wybuch wojny w Ukrainie i fala uchodźców skutkowały spadkiem dostępności mieszkań na wynajem o 70 proc. w ciągu zaledwie kilku tygodni. Z bazy w pierwszej kolejności znikały mieszkania bardziej przystępne cenowo, co doprowadziło do tego, że stawka ofertowa wzrosła o jedną trzecią w ujęciu rocznym - tłumaczy Karolina Klimaszewska z Otodom, współautorka raportu.

Na koniec maja w serwisie Otodom w ofercie było 26 tys. mieszkań na wynajem. To aż o tysiąc ogłoszeń mniej niż miesiąc wcześniej, ale nadal o kilkanaście procent więcej w ujęciu rok do roku.

"W 2023 roku użytkownicy mogli wybierać spośród średnio 43 tys. lokali dostępnych na wynajem miesięcznie. To 35 proc. wzrost względem przeciętnej z 2022 roku (32 tys.), ale o 13 proc. mniej niż trzy lata temu i 18 proc. mniej niż w 2020 r." - poinformowano w raporcie.

Maleją ceny najmu

Według Adama Czerniaka z Polityki Insight istnieją dwa główne powiązania pomiędzy rynkiem mieszkań własnościowych a komercyjnym rynkiem najmu. Po pierwsze, kiedy ceny mieszkań rosną szybciej niż stawki czynszów, rośnie liczba najemców, co napędza wzrost cen najmu. Po drugie, kiedy więcej osób kupuje mieszkania inwestycyjnie pod wynajem, rosną ceny mieszkań i - z pewnym opóźnieniem - maleją ceny najmu, bo pojawia się więcej ofert na rynku. Obecnie silniejszy jest ten drugi czynnik.

- Ceny mieszkań się ustabilizowały, a oddawane do użytkowania nieruchomości kupione w poprzednich latach w celach inwestycyjnych zwiększają podaż mieszkań na wynajem. To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Łódź wiedzie prym

Według autorów raportu ciekawie prezentują się dane za kilka ostatnich lat dla największych miast w Polsce. Na przykład w Warszawie w maju aktywnych było ponad 13 tys. ofert, czyli o 7 proc. więcej niż jeszcze pięć lat temu. Wrocław, Trójmiasto czy Poznań notują wzrosty na poziomie 20-50 proc. Jednak to Łódź wiedzie prym w bazie ogłoszeń na wynajem, ponieważ oferta tego miasta zwiększyła się aż o 121 proc.

Perturbacje na rynku najmu wciąż odczuwa za to Kraków. Tamtejsza oferta mieszkań nadal nie wróciła do skali sprzed pandemii, mimo iż tempo jej odbudowy jest jednym z najszybszych spośród miast wojewódzkich. Na koniec maja w Krakowie było dostępnych 2.825 lokali na wynajem.

Przyczyny tak niskiej podaży należy upatrywać głównie w skurczonej mocno liczbie oddawanych nowych mieszkań.

Każdy miesiąc przynosił spadki

- Nadal najwięcej w ofercie jest mieszkań z dwoma pokojami, zaraz po nich plasują się kawalerki. Jednak metraże pokoi są mniejsze, co wynika ze zmniejszenia się powierzchni lokali oddawanych do użytkowania przez deweloperów w ostatnim czasie - mówi Karolina Klimaszewska.

Dane przedstawione w raporcie wskazują, że zjawiska rynkowe i geopolityczne miały ogromny wpływ na wahania cen najmu. Mocna dynamika wzrostu wyhamowała już jakiś czas temu. W okresie od kwietnia 2022 roku do lutego 2023 roku utrzymywała się na poziomie 25 proc. rdr.

Natomiast każdy kolejny miesiąc przynosił spadki aż do 14 proc. rdr., a następnie 9 proc. rdr. Coraz silniejsza tendencja spadkowa obserwowana jest od lipca ubiegłego roku, a 2 proc. rocznej dynamiki wzrostu cen to najniższy wynik od 2021 roku.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej