Jechali na dachu autobusu. Niebezpieczny trend już w Polsce

2024-06-15, 16:00

Jechali na dachu autobusu. Niebezpieczny trend już w Polsce
Mężczyźni na dachu autobusu w Szczecinie. Foto: Screen X/wszczecinie

W mediach społecznościowych krąży niebezpieczne wyzwanie: kto dłużej pojedzie na dachu autobusu lub pociągu. Młodzi ludzie ze Szczecina podchwycili ten trend. Sprawą zajmuje się policja, która ustala tożsamość sprawców ostatniego wybryku.

Dwóch młodych mężczyzn wspięło się na dach miejskiego autobusu, podejmując internetowe "wyzwanie" polegające na jak najdłuższej jeździe na dachu pojazdu. Całe zdarzenie zostało uwiecznione na filmie, który następnie trafił do internetu.

Kierowca autobusu natychmiast zatrzymał pojazd po interwencji pasażerów, którzy zauważyli niebezpieczną sytuację. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Szczecinie zgłosił sprawę na policję, a funkcjonariusze obecnie ustalają tożsamość sprawców.

Nowe wyzwanie w mediach społecznościowych

Takie zachowania są wynikiem nowego wyzwania krążącego w mediach społecznościowych, które polega na "surfowaniu" po dachach jadących pojazdów, takich jak autobusy czy pociągi. Policja posiada nagrania z co najmniej dwóch takich incydentów w Szczecinie.

W sieci można znaleźć informacje o podobnych wybrykach w Australii datowane na 2020 rok, nowsze nagrania pochodzą z Londynu czy Nowego Jorku.

REKLAMA

Czytaj także:

Pan Andrzej, kierowca autobusu z wieloletnim doświadczeniem wskazuje, że w jego 36-letniej karierze "czegoś takiego nie było". - Łapali się czasem z tyłu wozu na zderzaku, człowiek nawet nie zauważył, ale to co teraz robią, to przechodzi moje wszelkie wyobrażenia jako kierowcy, to jest niedopuszczalne. Taki ktoś, nie zdaje sobie sprawy, że przy każdym hamowaniu, może spaść i zginąć - powiedział w rozmowie z Polsat News.

Pasażerowie powinni informować

Wojciech Jachim, rzecznik Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego "Klonowica", w rozmowie z Polsat News podkreślił konieczność reakcji na takie zdarzenia.

- Uznaliśmy, że trzeba po prostu zareagować, czyli powiadomić policję, przekazać informację mediom i uczulić kierowców na to, co się dzieje z autobusem, szczególnie na pętlach. Jachim dodał również, że pasażerowie powinni natychmiast informować kierowcę o takich sytuacjach.

REKLAMA

Podobne zabawy mogą kończyć się tragicznie. W 2023 r. 15-latek z Nowego Jorku zginął próbując podobnego wyzwania na dachu pociągu. Jego matka pozywa firmy TikTok i Meta (właściciel Facebooka i Instagrama), oskarżając je o wpływ na zachowanie zmarłego syna.

Polsat News/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej