REKLAMA

Wydają całe wypłaty. Młodzi Polacy bez bezpieczeństwa finansowego

2024-05-22, 12:44

Wydają całe wypłaty. Młodzi Polacy bez bezpieczeństwa finansowego
Duża część młodzieży obawia się wzrostu kosztów życia, ale nie rezygnuje z ambicji wyboru pracy, która daje im rozwój i satysfakcję zawodową.Foto: shutterstock/View Apart

Blisko połowa młodych Polaków martwi się kosztami życia, a co trzeci doświadcza przewlekłego stresu - wynika z badania firmy Deloitte. Młodzi ludzie zwracają uwagę m.in. na brak wsparcia i uznania oraz pracę po godzinach.

Według badań 44 proc. przedstawicieli pokolenia Y (millenialsów, czyli osób urodzonych w latach 1983-1994) i 46 proc. pokolenia Z ("zetek", czyli osób urodzonych w latach 1995-2005) przyznało, że odczuwa wzrost kosztów życia.

Młodzi Polacy okazali się mniej optymistyczni od swoich rówieśników z całego świata, wśród których o swoją kondycję finansową martwi się 40 proc. millenialsów i 34 proc. osób z pokolenia Z.

Jednocześnie poprawy budżetu domowego spodziewa się 28 proc. osób z pokolenia Y i 45 proc. z pokolenia Z, czyli odpowiednio o 12 i 3 p.p. mniej niż w przypadku respondentów ze wszystkich badanych krajów ogółem - wynika z analizy Deloitte.

- Co trzecia polska "zetka" i co czwarty "millenials" spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższego roku. Poziom optymizmu młodych generacji w Polsce wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy i jest najwyższy od badania przeprowadzonego przed pandemią w 2020 roku - wyjaśnił Aleksander Łaszek z zespołu analiz ekonomicznych.

REKLAMA

Niemal jedna trzecia "zetek" i "millenialsów" deklaruje brak bezpieczeństwa finansowego. Prawie co szósty ankietowy przyznał się, że wydaje całą swoją wypłatę i nie jest w stanie gromadzić oszczędności.

- Z drugiej strony, bardzo poprawiła się sytuacja młodych osób na rynku pracy w porównaniu do początków XXI wieku, gdy stopa bezrobocia dla osób w wieku 20-29 lat była dwukrotnie wyższa i przekraczała 20 proc. - zauważył Łaszek.

Stres z powodu lęków o wydatki?

Według autorów raportu obawy o kwestie finansowe negatywnie wpływają na dobrostan młodych ludzi z Polski. 31 proc. Polaków generacji Y i 38 proc. "zetek" odczuwa ciągły lub częsty stres, a swoją kondycję psychiczną pozytywnie ocenia odpowiednio 45 i 50 proc. przedstawicieli tych grup.

Zdaniem połowy respondentów badania Deloitte, jedną z przyczyn stresu jest brak wsparcia i uznania, praca po godzinach i zbyt mała ilość czasu na wykonanie zadań. Jednocześnie 73 proc. badanych "millenialsów" i 71 proc. przedstawicieli pokolenia Z z Polski uważa, że praca daje im poczucie sensu.

REKLAMA

Polscy "millenialsi", szukając nowej pracy, zwracają uwagę głównie na perspektywę nauki i rozwoju (22 proc.), wysokość wynagrodzenia i benefity finansowe (26 proc.) oraz elastyczne godziny pracy (16 proc.). W przypadku przedstawicieli pokolenia Z, te czynniki są kluczowe dla odpowiednio 31, 23 i 21 procent ankietowanych osób. 

Ale warto przypomnieć, że poziom optymizmu w związku z osobistą sytuacją finansową, jest obecnie najwyższy od 2020 roku.

Jak zrobiono ankietę?

Jak opisano, ankietę przeprowadzono w formie wywiadu internetowego między 24 listopada 2023 r. a 11 marca 2024 r. wśród 14 468 osób z pokolenia Z i 8 373 millenialsów (łącznie 22 841 respondentów).

Przebadane zostały osoby z krajów Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Europy Zachodniej, Europy Wschodniej (w tym także Polski), Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, a polscy respondenci stanowili 3,5 proc. ogółu badanych (301 przedstawicieli pokolenia Z i 200 millenialsów).

REKLAMA

Na potrzeby badania uznano, że pokolenia Z to osoby urodzone między styczniem 1995 r. a grudniem 2005 r., a pokolenie Y stanowią urodzeni między styczniem 1983 r., a grudniem 1994 roku.


PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej