"Najlepszy sprzedawca wszech czasów". Trump kpi z Zełenskiego

2024-06-16, 07:23

"Najlepszy sprzedawca wszech czasów". Trump kpi z Zełenskiego
Donald Trump zapowiedział, że położy kres prośbom prezydenta Zełenskiego o pieniądze . Foto: Carlos Osorio/Associated Press/East News

"Najlepszym sprzedawcą wszech czasów" określił Donald Trump lidera Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zrobił to ze względu na pomoc, którą ukraiński polityk uzyskał od USA. W Detroit kandydat Republikanów na urząd prezydenta wziął udział w kolejnym wiecu przedwyborczym.

Podczas wiecu w Detroit zorganizowanego przez prawicową organizację Turning Point USA, Donald Trump odniósł się do kwestii amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w kontekście krytyki prezydenta Bidena z powodu rzekomego marnotrawstwa pieniędzy oraz inwestycji w zieloną transformację, którą nazwał "największym oszustwem w historii".

Zełenski zaprzeczył

- Myślę, że Zełenski jest najlepszym sprzedawcą spośród wszystkich polityków, jaki kiedykolwiek żył. Za każdym razem, kiedy przyjeżdża do naszego kraju, wyjeżdża z 60 miliardami - kpił Donald Trump.

Przekonywał jednocześnie, że lubi prezydenta Ukrainy, bo kiedy w ramach procedury impeachmentu Trump był oskarżany o szantażowanie ukraińskich władz kwestią pomocy wojskowej, Zełenski zaprzeczył, by Trump wywierał na niego presję.

- Więc lubię go. Ale on jest najlepszym sprzedawcą wszech czasów. On właśnie wyjechał cztery dni temu z 60 miliardami. Wraca do domu i ogłasza, że potrzebuje kolejnych 60 miliardów. To nigdy się nie kończy - mówił były prezydent USA.

REKLAMA

Czytaj także:

- Ja to załatwię, zanim jeszcze wejdę do Białego Domu, jako prezydent-elekt, ja to załatwię. To musi się skończyć - zapowiedział, odnosząc się do swoich deklaracji zakończenia wojny w Ukrainie.

Zakończy wojnę w ciągu doby

Kwota 60 mld dolarów, o której mówił Donald Trump, to pieniądze uchwalone przez Kongres jeszcze w kwietniu, do czego Trump pośrednio się przyczynił, proponując zamianę wsparcia finansowego dla Kijowa na pożyczkę. Ostatnia wizyta prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych miała natomiast miejsce nie cztery dni temu, lecz w grudniu 2023 r.

Trump wielokrotnie zapowiadał podczas kampanii wyborczej, że zakończy wojnę w Ukrainie w ciągu jednej doby, nie podając szczegółów, lecz sugerując że chodziłoby o ustępstwa terytorialne i groźbę odcięcia pomocy z USA.

REKLAMA

Jednocześnie w wywiadzie dla magazynu "Time" stwierdził, że "spróbuje pomóc Ukrainie" pod warunkiem, że Europa będzie to robiła w równym stopniu.

PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej