Atak Huti na statek w Zatoce Adeńskiej. Polska załoga ewakuowana

2024-06-16, 07:54

Atak Huti na statek w Zatoce Adeńskiej. Polska załoga ewakuowana
Na statku wybuchły pożary, które pozostali marynarze próbowali ugasić. Wysłali jednak sygnał SOS. Foto: Jack Straw/X

Polska załoga ukraińskiego kontenerowca Verbena zaatakowanego przez Huti w Zatoce Adeńskiej została ewakuowana. Z informacji Polskiego Radia wynika, że marynarze zostali przetransportowani w bezpieczne miejsce. Amerykańskie Centralne Dowództwo CENTCOM potępiło działania wspieranych przez Iran bojowników Huti.

Kontenerowe z płynął z Malezji do Włoch, przewożąc drewniany materiał konstrukcyjny. Gdy przepływał przez Zatokę Adeńską bojownicy Huti wystrzelili w jego kierunku dwa pociski manewrujące.

Jeden cywilny marynarz został poważnie ranny i został ewakuowany przez amerykańską marynarkę wojenną.

Załoga opuściła statek

Na statku wybuchły pożary, które pozostali marynarze próbowali ugasić. W sobotę wczesnym popołudniem czasu polskiego wysłali jednak sygnał SOS.

- Statek Anna Meta zareagował, by udzielić pomocy. Jednostka przetransportowała marynarzy w bezpieczne miejsce. Załoga opuściła statek z powodu ciągłych pożarów i niemożności ich kontrolowania - powiedział Polskiemu Radiu dyżurny prasowy CENTCOM.

REKLAMA

Z informacji centralnego dowództwa wynika, że irańska fregata, która znajdowała się w odległości 8 mil morskich od werbeny, nie odpowiedziała na wezwanie pomocy.


Posłuchaj

Polska załoga statku zaatakowanego przez Huti ewakuowana (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

IAR/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej