18-latka nie żyje, auto całkowicie roztrzaskane. Dramat na drodze
W Kłobucku 19-letni kierujący mercedesem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Auto zjechało z drogi i uderzyło w słup energetyczny - poinformowała śląska policja. 18-letnia pasażerka poniosła śmierć na miejscu.
2024-06-16, 15:40
Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło dzisiaj ok. godz. 3.25 w Kłobucku (woj. śląskie). Wstępne ustalenia wskazują, że 19-letni kierowca mercedesa na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Samochód zjechał z drogi i uderzył w przydrożny słup.
W wyniku odniesionych obrażeń śmierć na miejscu poniosła 18-letnia pasażerka samochodu. Kierowca z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala, gdzie pobrano od niego krew do badań laboratoryjnych.
Uczestnicy zdarzenia to mieszkańcy powiatu kłobuckiego. "Apelujemy o rozsądek na drodze i przestrzeganie obowiązujących przepisów, by każdy szczęśliwie mógł dojechać do celu" - apeluje śląska policja.
Wysoka prędkość groźniejsza niż alkohol
Według danych polskiej policji, w 2022 roku doszło do 25 tys. wypadków drogowych, w których uczestniczyło 1,5 tys. kierowców w wieku 18-24 lat. W tych wypadkach zginęło 281 osób, a 2 tys. zostało rannych.
REKLAMA
"Prawie co 5 osoba, która poniosła śmierć w wyniku wypadku drogowego, zginęła w wypadku z udziałem młodego kierowcy w wieku 18-24 lata" - czytamy w analizie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
"Od lat głównymi przyczynami wypadków z udziałem ofiar śmiertelnych wśród młodych kierowców pozostaje alkohol (w 2022 r. około 8 proc. ofiar śmiertelnych tych wypadków) oraz nadmierna prędkość (w 2022 r. 38 proc. ofiar śmiertelnych tych wypadków)".
- Nieświadomość i buntownicza natura polskich kierowców. Ekspert: na drodze najważniejsze jest myślenie oraz pokora
- Polskie drogi. W 2024 r. będzie więcej urządzeń i pojazdów kontrolujących kierowców
Statystyki wyglądają jednak coraz mniej ponuro. "Na przestrzeni lat 2012-2022 liczba wypadków z udziałem kierowców w wieku 18-24 lat w Polsce spadła prawie o 56 proc., ryzyko utraty życia spadło o 60 proc., a liczba rannych o 59 proc." - czytamy.
REKLAMA
Źródło: Policja / mp
REKLAMA