Ta choroba to plaga wśród dzieci i młodzieży. "Pięciokrotny wzrost"

Wśród dzieci i młodzieży w ciągu ostatnich 25 lat znacząco wzrosła zachorowalność na cukrzycę typu pierwszego. Choroba jest trudna do wykrycia, ponieważ niektóre objawy mogą sugerować inną chorobę.

2024-06-16, 16:30

Ta choroba to plaga wśród dzieci i młodzieży. "Pięciokrotny wzrost"
Na cukrzycę typu pierwszego w Polsce choruje ok. 18 tys. dzieci i młodzieży. Foto: shutterstock.com

Jak twierdzi diabetolog dziecięcy prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zachorowalność w ostatnich 25 latach wzrosła pięciokrotnie. 

- Coraz więcej dzieci i młodzieży ma cukrzycę typu pierwszego. W ciągu ostatnich 25 lat pięciokrotnie wzrosła zachorowalność na tę autoimmunologiczną chorobę - powiedziała Polskiemu Radiu prof. Małgorzata Myśliwiec.

Jak dodała, wzrasta również częstotliwość nowych przypadków cukrzycy między 6. a 9. rokiem życia. Chorują też dzieci poniżej 4. roku życia.

Dlaczego dzieci chorują na cukrzycę?

Cukrzyca typu pierwszego powstaje, ponieważ układ immunologiczny atakuje komórki trzustki produkujące insulinę. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, ale do jej powstania konieczny jest czynnik środowiskowy - wskazała prof. Myśliwiec.

REKLAMA

Jak dodała, głównymi czynnikami jest duża ilość przetworzonej żywności, ale nie bez znaczenia pozostaje, chociażby COVID-19.

Czytaj także:

Czynniki środowiskowe to dużo przetworzonej żywności, barwników, wzmacniaczy smaku. Nie ulega wątpliwości, że są to również pewne wirusy, które się pojawiają. Wiemy, że COVID-19 też ma predyspozycje do uszkadzania komórek beta trzustki - informuje Małgorzata Myśliwiec.

Posłuchaj

Profesor Małgorzata Myśliwiec o czynnikach środowiskowych, wpływających na wzrost zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego. 0:29
+
Dodaj do playlisty

Późna diagnoza i mylące objawy

- Cukrzyca typu 1 jest niestety wciąż późno diagnozowana. Co trzecie dziecko, u którego rozpoznaje się cukrzycę typu 1, trafia do szpitala z kwasicą ketonową, która jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Triada pierwszych objawów to zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu i później spadek masy ciała. Rodzic jest pierwszą osobą, która może zauważyć te objawy, ale jeśli pójdzie do lekarza i on nie rozpozna cukrzycy, to niestety ilość komórek beta trzustki jest coraz mniejsza. Mniej jest też insuliny i pojawiają się inne objawy - powiedziała prof. Myśliwiec.

REKLAMA

Posłuchaj

Profesor Małgorzata Myśliwiec o pierwszych objawach i wykrywaniu cukrzycy typu pierwszego. 0:33
+
Dodaj do playlisty

Niestety lekarze często mylą objawy cukrzycy typu pierwszego z innymi chorobami. 

Są to często nietypowe objawy nazywane "maskami cukrzycy", które mogą sugerować inną chorobę. Na przykład nasilające się bóle brzucha, tzw. ostry brzuch, który może imitować zapalenie wyrostka robaczkowego. Również biały nalot na migdałkach, który może sugerować anginę - mówi diabetolog.

Cukrzyca typu 1 jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci. W Polsce choruje na nią ok. 18 tysięcy dzieci i młodzieży. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje pompy insulinowe dla pacjentów z cukrzycą typu 1 do 26. roku życia.

Czytaj także:

IAR/Stankiewicz/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej