Hiszpania. W ścianie domu odkryto złoty kolczyk sprzed ponad 2 tys. lat
Jeden z mieszkańców wioski znajdującej się na terenie dzisiejszej Katalonii, widząc nadciągające wojska Hannibala, ukrył w ścianie swojego domostwa złoty kolczyk. Po ponad dwóch tysiącleciach bezcenny artefakt odkryli archeolodzy.
2024-06-19, 05:40
Kiedy w 219 roku p.n.e. Hannibal, władca Imperium Kartagińskiego, zajął sprzymierzone z Rzymem miasto Sagunt (dziś to wschodnia Hiszpania), wybuchła II wojna punicka. Kartagiński wódz wyruszył wówczas na czele prawie 60-tysięcznej armii ku Italii.
Droga wojsk wiodła początkowo wzdłuż wybrzeża, w tym przez tereny współczesnej Katalonii, ku Pirenejom.
Ściana, kryjówka na tysiąclecia
Ofensywa Kartagińczyków na Półwyspie Iberyjskim przed ponad 2 tys. lat wywołała popłoch wśród tamtejszej ludności. Na terenie wioski usytuowanej przy górze Tossal de Baltarga jeden z mieszkańców, w obawie przed wojskami Hannibala, ukrył w ścianie złoty kolczyk. Archeolodzy niedawno odkryli go w ruinach.
Badacze, którzy informacje o swoim znalezisku zawarli w publikacji w piśmie "Frontiers in Environmental Archaeology, dodali, że ukryty złoty kolczyk znajdował się w małym naczyniu. Posiadacz cennego przedmiotu nigdy nie wrócił po swoją własność. Być może, jak twierdzą archeolodzy, obawiał się śmierci z rąk Kartagińczyków, którzy spalili wieś, a następnie skierowali w stronę Pirenejów.
REKLAMA
Z analiz prowadzonych pod kierunkiem hiszpańskiego archeologa Oriola Vilę wynika również, że wiadomość o zbliżających się wojskach Hannibala mogła dotrzeć do katalońskiej wioski dzięki prowadzonemu handlowi jej mieszkańców z kupcami z odległych terenów. Zanim doszło do inwazji na wioskę, miejscowa ludność w popłochu opuściła okolicę.
Wcześniej ktoś ukrył w ścianie złoty kolczyk.
Hannibal w Katalonii
Kierująca się przez Katalonię do Rzymu armia Kartagińczyków liczyła około 50 tys. żołnierzy piechoty i ponad 7 tys. jazdy. Dodatkowo w jej skład wchodziło 38 wykorzystywanych w walce słoni.
Armii Kartagińczyków, podczas rozpoczętej wówczas II wojny punickiej, nie udało się zdobyć stolicy imperium. Co więcej, Kartagina wyszła z tej wojny bardzo osłabiona – Rzym m.in. zajął jej hiszpańskie posiadłości.
REKLAMA
***
- "Dama z gronostajem" ucztą nie tylko dla oczu. Od teraz można go także powąchać
- Meksyk. Ponad stu chłopców zostało złożonych w ofierze w prekolumbijskim mieście Chichen Itza
***
Badanie dotyczące obecności wojsk Hannibala w Katalonii przeprowadził zespół naukowców z kilku hiszpańskich ośrodków naukowych, m.in. Autonomicznego Uniwersytetu Barcelony, Katalońskiego Instytutu Archeologii Klasycznej, a także Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej.
REKLAMA
PAP/Marcin Zatyka/jp
REKLAMA