Nowe przepisy o użyciu broni na granicy. Jest decyzja rządu

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i Straży Granicznej, w tym zasad użycia broni. Co dokładnie zawiera? Wyjaśniamy.

2024-06-19, 19:55

Nowe przepisy o użyciu broni na granicy. Jest decyzja rządu
Rząd przyjął projekt wspierający działania wojska i służb. Foto: PAP/Artur Reszko

Kwestia użycia broni przez wojsko w szczególnych sytuacjach oraz udział żołnierzy w specjalnej operacji wojskowej prowadzonej w czasie pokoju na terytorium Polski - to niektóre założenia projektu ustawy przyjętej podczas dzisiejszego posiedzenia rządu.

Projekt ustawy o użyciu wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium Polski ma na celu usprawnienie działań wojska, policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Został przedstawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Nowe przepisy zostały zaproponowane w związku z zagrożeniem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

Chodzi również o kwestię prawnej ochrony działań podejmowanych przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.

Rząd przyjął projekt wspierający działania wojska i służb. Co w zapisach?

"Określone zostaną zasady użycia przez żołnierzy środków przymusu bezpośredniego, broni oraz innego uzbrojenia w ramach operacji wojskowych prowadzonych w czasie pokoju na terytorium Polski" - napisano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu.

REKLAMA

Ponadto w Kodeksie karnym ma znaleźć się zapis o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za czyn popełniony w szczególnych warunkach.

"Chodzi w szczególności o użycie przez żołnierza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad w celu między innymi odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza, lub innej osoby - jeżeli w każdym z tych przypadków okoliczności wymagają natychmiastowego działania" - napisano w komunikacie.

Zatrzymanie żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową. Będą zmiany

Nowe przepisy mają także doprecyzować zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową. Zatrzymanie w czasie pełnienia przez żołnierza służby ma być stosowane jako środek ostateczny, chyba że zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku. Zawieszeni w czynnościach służbowych żołnierze zachowają prawo do pełnego uposażenia i dodatków.

Czytaj także:

PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej