Pogodowy armagedon zbiera już żniwo. Wielki grad, czarne niebo i nawałnice

2024-06-21, 20:20

Pogodowy armagedon zbiera już żniwo. Wielki grad, czarne niebo i nawałnice
Burze już nad Polską. Foto: IMGW, FB

Pogoda do sobotniego poranka będzie niezwykle groźna. IMGW wydało najwyższe alerty. W sieci pojawiają się już pierwsze zdjęcia pokazujące potęgę żywiołów. W wielu regionach spadł grad wielkości piłek tenisowych. Pojawiły się burze i nawałnice.

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami dla następujących województw:

  • dolnośląskiego,
  • wielkopolskiego,
  • opolskiego,
  • śląskiego,
  • łódzkiego,
  • świętokrzyskiego,
  • małopolskiego.

Czytaj także: 

W tych regionach podczas burz może dojść do intensywnych opadów deszczu, a wiatr w porywach może osiągnąć 120 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Synoptyk IMGW Dorota Pacocha w rozmowie z portalem polskieradio24.pl powiedziała, że niewykluczone jest pojawienie się także trąb powietrznych. - Choć najgroźniejszymi zjawiskami zagrożona jest głównie południowo-zachodnia i południowa część kraju, to silne burze wystąpią także na zachodzie oraz w centrum Polski. Najspokojniej będzie na północnym wschodzie - dodała. 

Przed niebezpieczną pogodą w kraju ostrzegło także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - taką wiadomość mogli przeczytać wszyscy obywatele.

REKLAMA

Prawie cała Polska w alertach IMGW

Z kolei alerty drugiego stopnia przed burzami synoptycy wydali dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego i części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano z kolei dla woj. pomorskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Szczególnie niebezpieczna pogoda wystąpi w piątek w nocy. W niektórych regionach groźne warunki atmosferyczne dały już o sobie znać.

REKLAMA

Są już pierwsze zdjęcia po burzach i nawałnicach

Grupa Sieć Obserwatorów Burz poinformowała, że burze w rejonie Lubomierza i Lwówka Śląskiego wystąpiły razem z opadami dużego gradu.

"Jeśli jesteście na jej trasie, uważajcie - generuje ona także nawalne opady deszczu i niesie silny, niszczący wiatr!" - czytamy.

REKLAMA

O dużych kulach gradu na Dolnym Śląsku poinformował również portal "Gazety Wrocławskiej". Lokalne media przekazały również, że wiele imprez plenerowych w regionie zostało odwołane.

Potężna burza pojawiła się także w Legnicy. Na nagraniu widać także silny wiatr.

REKLAMA

Intensywne opady deszczu są już także w województwie lubuskim. 

Szczególnie groźnie zrobiło się także w Świeradowie-Zdroju, gdzie mieszkańcy zobaczyli w dzień prawie czarne niebo.  


Czerwone alerty III stopnia - co oznaczają?

REKLAMA

Przypomnijmy, że alerty trzeciego stopnia oznaczają możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, a nawet o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie różnych działalności.

Czytaj także: 

PAP/IMGW/FB/pr24.pl/sb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej