Trudna sytuacja w Grecji. Strażacy walczą z groźnymi pożarami

2024-06-22, 21:35

Trudna sytuacja w Grecji. Strażacy walczą z groźnymi pożarami
Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk.

Ponad 30 strażaków wspieranych przez dwa samoloty i pięć śmigłowców gaśniczych walczy z pożarem trawiącym Andros na Morzu Egejskim. W związku z zagrożeniem ewakuowano mieszkańców czterech miejscowości na wyspie. Pożar nie dotarł dotąd do tamtejszych kurortów turystycznych.

W sobotę udało się ugasić pożar lasu na Salaminie w Zatoce Sarońskiej na zachód od Aten - podaje agencja Reutera.

Wysokie temperatury wcześniej niż zwykle 

Zdaniem greckich meteorologów pojawienie się pożarów już w pierwszej połowie czerwca ma związek z wystąpieniem o wiele wcześniej gorącego i suchego powietrza oraz silnych wiatrów.

Straż pożarna podała, że z powodu silnego wiatru i wysokich temperatur zagrożenie pojawiania się kolejnych pożarów utrzyma się co najmniej do niedzieli.

REKLAMA

Są ofiary pożarów 

W piątek 55-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń, jakich doznał podczas pożaru w regionie Ilia na półwyspie Peloponez. W ubiegłym tygodniu dziesiątki osób mieszkających niedaleko Aten zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku zagrożeniem pożarami.

W 2023 r. pożary lasów zmusiły ok. 19 tys. osób do opuszczenia wyspy Rodos, a 20 osób zmarło w wyniku pożarów, które trwały wówczas w północnych regionach Grecji.

Czytaj także:

PAP/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej