"Biegać, nie siedzieć za biurkiem". Zdrowy styl życia ochroni przed nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze to powszechny problem zdrowotny. W Polsce dotyczy on około 11-12 mln osób. O diagnozie, leczeniu i zapobieganiu tej chorobie w Polskim Radiu 24 mówił prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog i hipertensjolog. Jak podkreślił, aby uniknąć dolegliwości, trzeba "biegać, a nie siedzieć za biurkiem". 

2024-06-24, 21:47

"Biegać, nie siedzieć za biurkiem". Zdrowy styl życia ochroni przed nadciśnieniem
Nadciśnienie tętnicze dotyczy około 11-12 mln Polaków . Foto: Chompoo Suriyo/shutterstock

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w przypadku tej choroby niezwykłe ważna jest trafna diagnoza. Bo pacjent zostaje z nią już do końca życia.

- Do końca życia będzie musiał brać leki. Dlatego taką diagnozę trzeba postawić bardzo odpowiedzialnie. Najbardziej odpowiedzialną metodą rozpoznawania nadciśnienia tętniczego jest po prostu wykonanie 24-godzinnego monitorowania. Zakładamy urządzenie, które mierzy ciśnienie co 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w nocy - powiedział prof. Krzysztof Filipiak.

Posłuchaj

prof. Krzysztof Filipiak o nadciśnieniu tętniczym (Samo zdrowie) 26:03
+
Dodaj do playlisty

- Dzięki temu oceniamy średnie wartości ciśnienia w ciągu dnia, nocy i całej doby. Analizując taki 24-godzinny pomiar, dopiero mogę podjąć decyzję, że ktoś ma nadciśnienie tętnicze - wyjaśniał lekarz.

Co zrobić, żeby nie mieć nadciśnienia?

Jak w wielu innych przypadkach dotyczących ludzkiego zdrowia, również i tu niezwykle istotna jest profilaktyka. Ekspert ma prostą radę. Zaleca, żeby "biegać, a nie siedzieć za biurkiem". Inaczej mówiąc, bardzo ważny jest zdrowy styl życia, z dużą ilością ruchu. 

REKLAMA

Co ważne, prostymi metodami każdy z nas może sam dokonać swego rodzaju wstępnej diagnozy. - Nie każdy musi mieć ciśnieniomierz, ale każdy senior czy każda osoba aktywna życiowo powinna mieć smartwatcha. Lekarze nie uznają oczywiście smartwatcha za standard, ale jest to tak zwane urządzenie screeningowe, przesiewowe. Mierzy ono ciśnienie na ręce i pokazuje zielone, pomarańczowe lub czerwone światło. Czerwone oznacza, że należy się zgłosić do lekarza - podkreślił prof. Krzysztof Filipiak. 

- W zasadzie każda osoba powyżej 18. roku życia powinna mieć mierzone ciśnienie tętnicze, a wyrywkowo powinno się je mierzyć także u dzieci - podsumował lekarz.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzi: Małgorzata Telmińska

Gość:  prof. Krzysztof Filipiak (kardiolog, hipertensjolog)

Data emisji: 24.06.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 19.33

bartos/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej