Ikea zwalnia w zakładzie na Mazurach. Pracownicy boją się, że to dopiero początek

2024-06-25, 14:14

Ikea zwalnia w zakładzie na Mazurach. Pracownicy boją się, że to dopiero początek
Szwedzki koncern produkuje w Polsce meble, które trafiają na globalne rynki.Foto: Shutterstock.com/Daniel Sztork

Koncern Ikea Industry ogłosił, że zwolni 40 osób zatrudnionych w zakładzie w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim. Ale według pracowników finalnie redukcja może objąć nawet 200 osób. 

Fabryka Ikea Industry zlokalizowana w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z największych pracodawców w okolicy. Zakład produkcyjny zatrudnia około 1,5 tys. osób. Oznacza to, że zapowiedziane zwolnienia 40 pracowników obejmą około 3 proc. siły roboczej.

Powodem zwolnień był spadek zamówień?

Jak informują pracownicy, Ikea przymierza się do zwolnień grupowych, które łącznie mają objąć 200 zatrudnionych osób, podaje "Tygodnik Szczytno". Biuro prasowe szwedzkiej firmy na ten moment potwierdziło redukcję zatrudnienia o 40 miejsc pracy.

"Od pewnego czasu Ikea Industry Wielbark doświadcza spadków zamówień na niektóre rodziny produktów. Mimo wdrożenia działań zaradczych okazały się one niewystarczające. Niestety oznacza to konieczność rozstania się z 40 współpracownikami, co stanowi 2,7 proc. załogi w Wielbarku, liczącej 1500 współpracowników" - poinformował Maciej Krzyczkowski z biura prasowego Ikea Industry w rozmowie z "Tygodnikiem Szczytno".

Na Mazurach bezrobocie powyżej średniej krajowej

"Tygodnik Szczytno" podkreśla, że obecnie w powiecie jest 1806 osób zarejestrowanych jako bezrobotni, co daje stopę bezrobocia na poziomie 9,1 proc. (średnia wojewódzka to 8,5). Natomiast w samej gminie Wielbark jest 193 zarejestrowanych bezrobotnych.

REKLAMA

 "Rozumiemy, że będzie to trudne dla osób dotkniętych zmianą, dlatego będziemy wspierać naszych współpracowników, oferując odprawy oraz pomoc w poszukiwaniu nowych miejsc pracy. Informacje o wszystkich planowanych działaniach przekazaliśmy już współpracownikom zakładu w Wielbarku w zeszłym tygodniu. Naszym celem, jako Ikea Industry, jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu, które pozwoli na zapewnienie stabilnych miejsc pracy w perspektywie długoterminowej " - dodał Krzyczkowski.

PR24/Bankier.pl/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej