Od 1 lipca bez tarczy ochronnej na energię. Będzie bon energetyczny
Od 1 lipca przestają obowiązywać tarcze ochronne na prąd i gaz, dzięki którym ceny za energię były zamrożone. Będzie można za to wystąpić o tzw. bon energetyczny, który ma za zadanie ochronić najbardziej narażone na podwyżki gospodarstwa domowe.
2024-06-26, 12:41
W związku ze spodziewanym ich wzrostem, przygotowano działania osłonowe - bon energetyczny. O jego wypłatę będą mogły starać się gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. Szacuje się, że ze świadczenia będzie mogło skorzystać 3,5 mln gospodarstw domowych.
Od nowego miesiąca cena maksymalna
- Do tej pory były limity, do których te ceny były niższe. Potem trzeba było płacić więcej. Teraz wyrównaliśmy te limity. Po 1 lipca cena maksymalna na energię będzie wynosiła 500 zł za megawatogodzinę - wyjaśnia Hubert Różyk, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Rząd przygotował bon energetyczny, który będzie skierowany nawet do 3,5 mln gospodarstw domowych. W ramach bonu będzie można otrzymać od 300 do 1200 zł - w zależności od tego, jakim ogrzewaniem ogrzewamy dom. Jeśli chodzi o te gospodarstwa, które mają ogrzewanie elektryczne, one dostaną większe wsparcie - dodał.
Rząd reaguje na bieżąco
Będzie liczyła się też liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. - Progi będą rosły - im więcej osób mieszka w danym gospodarstwie domowym. Ceny energii spadają i sytuacja się stabilizuje. Jeśli będzie się jednak zmieniała, jeśli pojawi się kolejny szok cenowy, jesteśmy gotowi do tego, żeby szybko działać i znowu chronić obywatelki i obywateli - gdy zajdzie taka potrzeba - dodał rzecznik resortu.
REKLAMA
Posłuchaj
- Motyka: będziemy skutecznie chronić Polaków przed podwyżkami cen energii
- Awaria prądu sparaliżowała lotnisko w Manchesterze. Loty z dwóch terminali odwołane
Wczoraj minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska powiedziała, że szacunkowo podwyżki cen energii powinny wynieść około 26 procent. Zaznaczyła, że wiele spółek energetycznych wysłało odbiorcom prognozy cenowe, które nie są rachunkami i mogą zostać skorygowane.
W przypadku gazu ustawa likwiduje od 1 lipca zamrożenie ceny, a wprowadza cenę maksymalną, równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego - PGNiG.
Wnioski o wypłatę bonu energetycznego trzeba będzie złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta od 1 sierpnia do 30 września tego roku.
REKLAMA
IAR/łp
REKLAMA