Komisja nie odpuszcza Obajtkowi. Kolejne wezwanie

Komisja śledcza do spraw afery wizowej nie rezygnuje z próby przesłuchania byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Został on wezwany na posiedzenie 9 lipca. Były prezes Orlenu nie stawił się do tej pory na żadnym z przesłuchań, na które był wezwany, co jak informował, miało być związane z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego.

2024-06-28, 14:24

Komisja nie odpuszcza Obajtkowi. Kolejne wezwanie
Daniel Obajtek ma zostać przesłuchany 9 lipca o godz. 10.00. Foto: PAP/Paweł Supernak

W lipcu chcemy zamknąć przesłuchania. 9 lipca o godz. 10.00 Daniel Obajtek rozpocznie tę serię. Wezwane zostanie kierownictwo MSZ, myślę tu o dyrektorach służby zagranicznej, to jest kwestia decyzji wizowych, kwestia wiz studenckich, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, także niejawne przesłuchanie szefów Agencji Wywiadu - poinformował przewodniczący komisji, poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. Poszczególne przesłuchania odbędą się również 10, 12 i 22 lipca.

Przewodniczący komisji zapowiedział, że po wakacjach przedstawi sprawozdanie z jej prac.

- Prace nad raportem to sierpień, we wrześniu przedstawię go komisji i myślę, że na kolejnym posiedzeniu wrześniowym komisja przyjmie raport - przekazał Marek Sowa.

Powołano nowych świadków

Pierwotnie komisja zapowiadała przedstawienie wstępnej wersji raportu na posiedzeniu 10 czerwca. Dotychczasowy szef gremium Michał Szczerba z KO, został wybrany na europosła, w związku z czym konieczna była zmiana przewodniczącego. Komisja kierowana już przez Marka Sowę przyjęła dziś uchwały o rezygnacji z przesłuchania ośmiu świadków, powołano natomiast dwie nowe osoby. Są nimi były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Mateusz Pali oraz były szef ABW Krzysztof Wacławek.

Komisja wystąpiła też do MSZ i MSWiA o szczegółowe dane dotyczące wydawanych wiz i pozwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Komisja śledcza ds. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Ma także ma ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicę, lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku nadużyć. Komisja ma też ocenić umowy pośrednictwa wizowego. Chodzi o okres od 12 listopada 2019 roku do 20 listopada 2023 roku.

Czytaj także:

IAR/Darmoros/egz

Polecane

Wróć do strony głównej