Polska po burzach. Drzewa wyrywane z korzeniami, zerwane dachy, wielki grad

2024-06-30, 22:00


W sieci dokumentowany jest przebieg nawałnic i ich skutki. Nagłe porywy wiatru poprzewracały drzewa i zrywały dachy - takie zdjęcia przesłali mieszkańcy Piły po wichurze, jaka towarzyszyła burzy i ulewie. Zniszczenia powstały po przejściu dwóch burz, w tym jednej 3,5-minutowej. 

Blisko dwa tysiące interwencji strażaków

W całym kraju strażacy zanotowali 79 zgłoszeń dotyczących uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. W woj. wielkopolskim 30, w śląskim - 28.

Najwięcej interwencji strażaków było w województwie wielkopolskim - 588 (powiat kolski - 222, pilski - 96). 

Trudna sytuacja była również na terenie pomorskiego - 259 interwencji, śląskiego - 186, łódzkiego - 171, opolskiego - 153, dolnośląskiego - 147 i kujawsko-pomorskiego - 103.

Niebezpiecznie nad Bałtykiem

- W miejscowości Uniechów w powiecie człuchowskim pozrywało kilka dachów z budynków - poinformował po godz. 17.00 rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger.

Dyżurny stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego PSP w Gdańsku informował wieczorem, że większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów oraz podtopień.

Grad wielkości kurzych jaj

W miejscowości Mariak spadł grad wielkości kurzych jaj.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że największe zagrożenie burzowe obowiązuje w pasie od Pomorza, przez województwo kujawsko-pomorskie i wielkopolskie, po południowe granice kraju w dolnośląskim i opolskim. Trzeci stopień zagrożenia burzowego oznacza możliwość silnych opadów, wiatru, który w porywach osiągnie prędkość do 130 km/h, i gradu.

Posłuchaj

IMGW i RCB o aktualnych ostrzeżeniach przed burzami i ulewnymi deszczami (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Miejscami możliwe jest wystąpienie trąb powietrznych. W reszcie kraju obowiązują alerty niższego stopnia. Ostrzeżenia przed burzami oznaczają możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Burze mają być w całej Polsce. We wschodniej Polsce, gdzie dotrą wieczorem, obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało mieszkańcom 11 województw alerty ostrzegające przed burzami.

Gdańsk czekał na najgorsze

Z powodu zapowiadanego silnego wiatru ze względów bezpieczeństwa zamknięte do godzin porannych w poniedziałek zostaną cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego. Zamknięty zostanie również gdański ogród zoologiczny.

"Osoby przebywające poza domem prosimy o niewchodzenie na tereny innych parków i terenów zalesionych oraz o zachowanie ostrożności" – zaapelowano do mieszkańców.

Ponadto w całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem.

Burze nadal obserwowane

 IMGW przekazał tuż po godz. 20, że strefy aktywnych burz obserwowane są w kilku rejonach kraju:
-na obszarze od Elbląga po Grudziądz
-na wschód od Poznania
-na północ od Częstochowy
-w rejonie Szczecinka
-na Opolszczyźnie w okolicy Rybnika.

Natomiast portal społecznościowy "Burze Komunikaty i Alerty" podał tuż po godz. 21, że "aktualnie najgroźniejsza burza superkomórkowa znajduje się w okolicach Bełchatowa, gdzie pada bardzo duża liczba wyładowań".

Burza przemieszcza się w kierunku Łodzi.

RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Piotr Błaszczyk z RCB powiedział, że w związku z ryzykiem gwałtownych burz i silnego wiatru w ciągu dnia i w nocy należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Widząc nadchodzącą burzę, jeśli przebywamy w górach, należy zejść ze szczytu, a odpoczywając nad morzem, jeziorem lub rzeką, powinniśmy wyjść z wody.

Posłuchaj

Piotr Błaszczyk z RCB przypomina o zasadach bezpieczeństwa w trakcie burzy (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Należy też zamknąć okna i zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na parapetach i na balkonie. W przeciwnym razie, porwane przez wiatr, mogą one stanowić zagrożenie dla ludzi.

Czytaj także:

IAR/PAP/st/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej