Bezrobocie w dół. Takiej sytuacji nie było od ponad 30 lat
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to, że wskaźnik był o 0,1 punktu procentowego niższy niż w maju.
2024-07-04, 11:11
Według danych resortu, bezrobocie w czerwcu kształtowało się w przedziale od 2,9 proc. w Wielkopolsce do 8,2 proc. w województwie podkarpackim.
MRPiPS przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że wstępne dane wskazują, iż w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż w poprzednim miesiącu i o 19,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Spadek bezrobocia. Ekspert: powodem demografia
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznaczyło, że ostatni raz mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. Wówczas bez pracy pozostawało 699 tys. osób.
Ekonomista Łukasz Komuda powiedział Wirtualnej Polsce, że na wskaźniki ma wpływ demografia. Zauważył, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w okresie od stycznia 2023 roku do maja tego roku o około 138 tysięcy. - Spadek zatrudnienia jest widoczny, ale bezrobocie nie rośnie, ze względu na demografię: kurczenie się liczby osób w wieku produkcyjnym - ocenił w rozmowie z wp.pl.
REKLAMA
Minimalna pensja w górę
Przypomnijmy, że od lipca tego roku wzrosło minimalne wynagrodzenie. Płaca minimalna to teraz 4300 złotych brutto, a stawka godzinowa wynosi 28 złotych i 10 groszy. Podwyżka dotyczy około trzech milionów pracowników.
To był drugi w tym roku wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od stycznia wynosiło 4242 złote, a stawka godzinowa 27 złotych i 70 groszy.
Wraz z płacą minimalną wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy czy odprawa z tytułu zwolnień grupowych.
ms/PAP, IAR, wp.pl
REKLAMA