Co dalej z Teatrem im. Słowackiego? Brakuje decyzji
W audycji "W repertuarze" Martyna Podolska rozmawiała o problemach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, o spektaklu "Piękna Zośka" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, który zgarnął liczne nagrody w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz o premierze "Skoku wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. G. Holoubka w Warszawie.
2024-07-07, 18:13
W rozmowie z Krzysztofem Głuchowskim, dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, został poruszony wątek upolitycznienia kultury, licznych prób odwołania obecnego szefa sceny oraz niepewności, jaka jest przed załogą teatru.
Przyszłość pod znakiem zapytania
- Wiemy, że nie jestem już odwoływany z funkcji dyrektora teatru. Kończy mi się kontrakt. Pomimo apeli ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza i nowej szefowej resortu Hanny Wróblewskiej do Zarządu Województwa Małopolskiego, wysłanej i podpisanej umowy o współprowadzeniu teatru, nie ma odpowiedzi. Nie ma też decyzji w sprawie dalszych losów teatru - przyznał gość audycji.
- Mamy lipiec i siedzimy na walizkach. Nie wiem, czy będę dyrektorem, czy nie. Nie chodzi o jakiś stołek. Trzeba pamiętać, że to rodzaj umowy społecznej między mną a zespołem. Zobowiązałem się, że nie zostawię teatru bez ciągłości, bez wyłonienia następcy, bez zaplanowania kolejnych sezonów - powiedział Krzysztof Głuchowski.
Posłuchaj
"Piękna Zośka" doceniona przez publiczność
Na antenie Polskiego Radia 24 Martyna Podolska rozmawiała też z Adamem Orzechowskim, dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl "Piękna Zośka" zdobył liczne nagrody w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. - Rzadko się zdarza, że pojawia się w repertuarze dużego, repertuarowego teatru przedstawienie, które elektryzuje publiczność ogólnokrajową. Zdobywamy nagrody indywidualne, ale jako teatr i instytucja zostaliśmy zauważeni, co też jest bardzo ważne - powiedział w kontekście spektaklu dyrektor sceny. Opowiedział także premierze "Szklanej menażerii" w reżyserii Stanisława Chludzińskiego.
REKLAMA
- Paweł Małaszyński odnalazł swoje miejsce po odejściu z Teatru Kwadrat. Czym zajmuje się teraz?
- "Handlarze gumek" w Teatrze 6. piętro w Warszawie. Katarzyna Dąbrowska: ten tekst jest ogromnym lustrem
"Skok wzwyż". O awansie społecznym
Wojciech Rodak opowiedział z kolei o premierze "Skoku wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. G. Holoubka w Warszawie. To adaptacja autobiograficznego eseju Macieja Jakubowiaka. - Zastanawiamy się w spektaklu, co to znaczy wykonać skok wzwyż w kontekście awansu społecznego. Postanowiliśmy skupić się na głównej bohaterce. Przyglądamy się opowieści kobiet, o tym, jak ich pozycja zmieniała się w codzienności. Zapraszając do projektu aktorki trzech pokoleń pokazujemy, jak to na przestrzeni tych pokoleń się zmieniało - powiedział reżyser spektaklu.
***
Audycja: W repertuarze
Prowadzi: Martyna Podolska
Goście: Krzysztof Głuchowski (dyr. Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Wojciech Rodak (reżyser spektaklu "Skok wzwyż")
Data emisji: 07.07.2024
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA