Zwolnienia w PKP Cargo. Pracę straci 426 osób

2024-07-09, 12:45

Zwolnienia w PKP Cargo. Pracę straci 426 osób
Spółka zamierza zwolnić prawie jedną trzecią załogi w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Foto: PKP Cargo/twitter

Trudna sytuacja spółki PKP Cargo. Firma, jak dowiedziało się Radio Poznań, zamierza zwolnić prawie 30 proc. załogi w trzech województwach.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Zachodniego Zakładu Spółki potwierdził, że zwolnienia grupowe będą dotyczyły 426 pracowników. Chodzi o blisko 1/3 załogi w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim.

Rozmowy ws. ochrony kolejarzy

Związkowcy zapowiadają starania o ochronę kolejarzy, ale nie chcą dyskutować z zarządem do czasu przedstawienia planu restrukturyzacji, który zostanie ogłoszony 21 lipca.

Kolejna runda rozmów w tej sprawie odbędzie się w środę 10.07. Na ten dzień zostało również zaplanowane spotkanie sejmowej podkomisji do spraw transportu kolejowego, podczas której minister infrastruktury przedstawi informacje na temat bieżącej sytuacji PKP CARGO S.A.

Zwolnienia grupowe miałyby objąć do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. Część z pracowników miałaby zostać zatrudniona w PKP Intercity REMTRAK, która zajmuje się remontami taboru kolejowego.

REKLAMA

Trudna sytuacja firmy

Wcześniej firma od 1 czerwca zdecydowała o skierowaniu 30 proc. pracowników na tzw. postojowe. Chodzi o nieświadczenie pracy przez 12 miesięcy. Decyzja była uzasadniana "trudną koniecznością w obliczu spadającej sprzedaży i wykonania pracy przewozowej oraz przerostu zatrudnienia".

- Najważniejszym aspektem tzw. nieświadczenia pracy jest fakt, że utrzymujemy wszystkie miejsca pracy. Natomiast to, co będzie się działo w drugiej połowie 2024 roku uzależnione jest między innymi od tego, jakie wymierne wyniki przyniesie tzw. nieświadczenie pracy - powiedział wtedy p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka.

Węgiel był ważniejszy niż kontrakty

Sytuacja jest pokłosiem decyzji podjętych w 2022 roku i embargiem na rosyjskie węgiel, który Polska musiała sprowadzić z innych państw. Spółka została zobowiązana przez rząd do przewiezienia 4,5 mln ton importowanego węgla dla gospodarstw domowych.

REKLAMA

Aby to zrealizować ówczesne kierownictwo zdecydowało o zerwaniu innych umów przewozowych. Tylko na rzecz jednego klienta PKP Cargo straciło 660 tys. ton pracy przewozowej, przynosząc spółce stratę przychodów w wysokości 24 mln zł.

Czytaj także:

IAR/Radio Poznań/PAP/businessinsider.com.pl/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej