Aborcja i związki partnerskie. Premier: czas na decyzje

2024-07-10, 11:08

Aborcja i związki partnerskie. Premier: czas na decyzje
Donald Tusk: będziemy głosować za depenalizacją aborcji i związkami partnerskimi. Foto: PAP/Rafał Guz

Premier Donald Tusk zapowiedział głosowanie za depenalizacją aborcji oraz za rządowym projektem o związkach partnerskich. Dodał jednak, że nie wszystkich polityków obozu władzy udało się przekonać do poparcie projektów.

"Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje" - napisał szef rządu na platformie X.

We wtorek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy o dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji do dwunastego tygodnia ciąży.

Dla mnie aborcja to zabijanie ludzi - powiedział prezydent w TVN 24. Jak jednak dodał, kobiety, które zdecydowały o zakończeniu ciąży, nie powinny być w żaden sposób karane. Jak podkreślił "kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji".

Nowa ustawa 

W czwartek posłom zostanie przedstawione sprawozdanie komisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej penalizacji pomocnictwa w aborcji. Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem, zakładającym częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z terminacją ciąży.

REKLAMA

Ponadto zapisy nowej ustawy przewidują całkowite wyłączenie przestępczości przerywania ciąży do jej 12. tygodnia za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

Czytaj także:

Projekt ustawy o związkach partnerskich wpisany do wykazu prac rządu

Poinformowała o tym w poniedziałek ministra do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy. "Przed nami uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne. Każdy kolejny krok zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta - dla wszystkich. Polski, którą Wam obiecaliśmy" - napisała w serwisie X.

Rada Ministrów ma zająć się projektem w czwartym kwartale tego roku. Zakłada on zmiany w polskim porządku prawnym zapewniające osobom różnych oraz tej samej płci prawo do zawarcia związku partnerskiego, w którym otrzymaliby uprawnienia w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków.

Projekt rozszerzy definicję osoby bliskiej w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przyzna prawo do pochówku w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma wprowadzić również: dziedziczenie ustawowe po śmierci partnera/partnerki, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych, możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej, możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami, prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.

REKLAMA

 

IAR/TVN 24/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej