Kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy od NATO. Stoltenberg potwierdza

2024-07-10, 15:55

Kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy od NATO. Stoltenberg potwierdza
Szef NATO w Waszyngtonie: na szczycie zatwierdzenie znaczącego pakietu dla Ukrainy. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Sojusznicy na szczycie zatwierdzą znaczący pakiet wsparcia dla Ukrainy - potwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W Waszyngtonie drugi dzień spotkania przywódców 32 krajów. Sojusz przejmie w środę od Stanów Zjednoczonych koordynację dozbrajania Ukrainy. Będzie za to odpowiedzialne dowództwo w niemieckim Wiesbaden. 

Padnie też deklaracja wojskowego wsparcia w dłuższej perspektywie. Mówi się o prawie 40 miliardach euro w przyszłym roku. Będą również oferty pilnej pomocy. Chodzi o systemy obrony przeciwlotniczej. Pięć takich systemów zapowiedział we wtorek prezydent Joe Biden. Przekażą je USA, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy.


Posłuchaj

Szef NATO: na szczycie zatwierdzenie znaczącego pakietu dla Ukrainy (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Polski akcent

W pakiecie dla Ukrainy jest też polski akcent, bo decyzją szczytu w strukturach Sojuszu osadzone zostanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy.

- Te wszystkie elementy to most Ukrainy do członkostwa w NATO. Sojusznicy potwierdzą zobowiązanie, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu. Za wcześnie, by powiedzieć, kiedy to nastąpi - powiedział Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Mimo starań Ukrainy nie usłyszy ona jeszcze na tym szczycie zaproszenia do NATO. Panuje przekonanie, że powinna dołączyć w czasach pokoju, a nie wojny.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/mr/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej