Jerzy Stuhr spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jest data pogrzebu

2024-07-10, 17:02

Jerzy Stuhr spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jest data pogrzebu
Jerzy Stuhr zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie przekazał, że Jerzy Stuhr spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pogrzeb artysty odbędzie się w przyszłą środę. 

Wybitny aktor filmowy i teatralny zmarł we wtorek w wieku 77 lat. W ostatnich latach zmagał się z ciężką chorobą. 

W 2020 r. aktor przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 r., wykryto u niego nowotwór krtani. Obserwując świat ze szpitalnego łóżka, zaczął pisać dziennik, który później ukazał się pod tytułem "Tak sobie myślę".

Zgodnie z informacją Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, artysta spocznie na Cmentarzu Rakowickim. Pogrzeb odbędzie się w środę 17 lipca o godz. 14.

Urodził się w Krakowie 

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie. W 1970 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 r. krakowską PWST, której po latach został rektorem. Po studiach został zatrudniony w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Już wcześniej, w 1971 r., pojawił się jako aktor filmowy w "Milionie za Laurę" Hieronima Przybyła i w "Trzeciej części nocy" Andrzeja Żuławskiego.

REKLAMA

W 1977 r. stworzył pierwszą ze swoich najsłynniejszych filmowych kreacji. W "Wodzireju" Feliksa Falka wcielił się w postać Lutka Danielaka. W dramacie "Bez znieczulenia" w reżyserii Andrzeja Wajdy (1978) Stuhr zagrał człowieka dwuznacznego moralnie - pozbawionego skrupułów adwokata. Do znanych ról aktora należą także kreacje w filmach: "Szansa" Feliksa Falka (1979), "Pociąg do Hollywood" Radosława Piwowarskiego (1987), "Obywatel Piszczyk" Andrzeja Kotkowskiego (1988), "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego (2005) oraz "Kajman" włoskiego reżysera Nanniego Morettiego (2006). Młodsi widzowie kojarzą go m.in. z niezapomnianej kreacji komisarza Ryby w filmach o Jurku Kilerze.

Związany był ze Starym Teatrem im. Modrzejewskiej w Krakowie 

Jako artysta teatralny przez wiele lat - od 1972 roku - był związany ze Starym Teatrem im. Modrzejewskiej w Krakowie. Na jego deskach grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego. Na scenie tej samodzielnie reżyserował przedstawienia. W dorobku Stuhr miał też m.in. wieloletnią, zapoczątkowaną w latach osiemdziesiątych współpracę z teatrami włoskimi.

W lutym br. artysta powrócił jednak na teatralne deski. W warszawskim Teatrze Polonia wyreżyserował spektakl "Geniusz" wg sztuki Tadeusza Słobodzianka, w którym zagrał rosyjskiego reżysera i pedagoga - uważanego za ojca nowoczesnego teatru - Konstantina Stanisławskiego.

Czytaj także:

PAP/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej