Artur Barciś wspomina Jerzego Stuhra. "Był człowiekiem wielu talentów"

2024-07-10, 12:21

Artur Barciś wspomina Jerzego Stuhra. "Był człowiekiem wielu talentów"
Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat. Foto: Pawel Wodzyński/East News

- Jurek był znakomitym aktorem dramatycznym, ale też był znakomitym aktorem komediowym, co się idealnie składa, dlatego że komedia to jest dramat, tylko kontekst jest inny - wspominał na antenie Polskiego Radia 24 aktor Artur Barciś. 

Jerzy Stuhr to niezapomniany "Wodzirej" w filmie Feliksa Falka, "Amator" u Krzysztofa Kieślowskiego czy Maks z "Seksmisji" Juliusza Machulskiego. Na deskach teatralnych stworzył kreacje m.in. w "Nocy listopadowej", "Emigrantach", "Biesach", "Zbrodni i karze", "Weselu" oraz "Królu Ryszardzie", a także w monodramie "Kontrabasista".

Aktor zmarł w wieku 77 lat.

Odnajdywał się równie dobrze w rolach dramatycznych, jak i komediowych. - Jerzy Stuhr był wybitnym aktorem - takich jest mało. To nie jest takie proste, żeby wznieść się na takie wyżyny, bo trzeba potrafić właściwie wszystko. Jurek był znakomitym aktorem dramatycznym, ale też był znakomitym aktorem komediowym, co się idealnie składa, dlatego że komedia to jest dramat, tylko kontekst jest inny - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Barciś.

Posłuchaj

Artur Barciś wspomina Jerzego Stuhra (Temat dnia) 22:23
+
Dodaj do playlisty

Aktor przyznał, że Jerzy Stuhr był człowiekiem uniwersalnym i wielu talentów. - Potrafił reżyserować, być wspaniałym pedagogiem - wychował całe pokolenia aktorów w krakowskiej szkole. Potrafił grać głęboki dramat i bardzo zabawną komedię. Potrafił pisać książki i scenariusze. Chyba tylko muzyki nie pisał, ale tego nie jestem pewien - przyznał Barciś.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Artur Barciś
Data emisji: 10.07.2024
Godzina emisji: 11.07

REKLAMA


PR24/st/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej