Zapora na granicy będzie wzmocniona. Straż Graniczna podpisała umowę

2024-07-10, 18:02

Zapora na granicy będzie wzmocniona. Straż Graniczna podpisała umowę
Straż Graniczna wzmocni barierę na granicy z Białorusią, elektronicznymi czujnikami ruchu, a także innymi systemami do rozpoznania ataku imigrantów na polską granicę. Foto: x.com / @Straz_Graniczna

Straż Graniczna podpisała w środę umowę na modernizację zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem wiceszefa MSWiA Macieja Duszczyka wzmocnienie przęseł zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu ich lewarkami samochodowymi.

O podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy z Białorusią Straż Graniczna poinformowała w środę na platformie X.

"Przedmiotem umowy jest wzmocnienie przęseł bariery fizycznej. Wykonawcą jest Polimex Mostostal S.A. Na wykonanie zaplanowanych prac zakontraktowano kwotę ponad 117 mln zł. Termin realizacji - 11.2024 r." - przekazała we wpisie SG.

Do podpisania umowy odniósł się wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.

- To jest jeden z kluczowych elementów poprawy zapory na granicy. Zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu przęseł lewarkami samochodowymi. To obecnie najpowszechniejszy sposób podejmowania prób forsowania granicy - napisał na platformie X.

REKLAMA

Wcześniej, w piątek, Straż Graniczna podpisała umowę w sprawie wzmocnienia bariery elektronicznej na granicy z Białorusią.

- Chodzi o dołożenie kamer w niektórych miejscach po to, by monitoring na granicy był jeszcze większy - informowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że w ramach modernizacji bariery elektronicznej będzie też montowane dodatkowe oświetlenie.

Umowa ws. modernizacji zapory elektronicznej została podpisana w piątek w Komendzie Głównej SG z firmą Telbud SA. Wartość umowy to ponad 125,2 mln zł.

Bariera elektroniczna jest uzupełnieniem zbudowanej w 2022 r. na 186 km linii granicy w Podlaskiem tzw. bariery fizycznej (zapory) o wysokości 5,5 m, która również będzie wzmocniona. Budowa stalowej zapory zakończyła się w czerwcu 2022 r. Kosztowała ok. 1,6 mld złotych.

REKLAMA
PR24/PAP/sw/wmkor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej