Kiedy Ukraina powinna być zaproszona do NATO? Prezydent wskazał termin

2024-07-10, 18:56

Kiedy Ukraina powinna być zaproszona do NATO? Prezydent wskazał termin
Prezydent Andrzej Duda uważa, że w przyszłym roku Ukraina powinna być zaproszona do NATO. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W przyszłym roku Ukraina powinna zostać zaproszona do NATO - tak uważa polski prezydent. Andrzej Duda mówił o tym w Waszyngtonie, w drugim dniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Według polskiego prezydenta okazją do zaproszenia Ukrainy do NATO powinien być przyszłoroczny szczyt przywódców państw Sojuszu w Hadze.

Szczyt NATO w Waszyngtonie

W środę NATO, w drugim dniu szczytu, przejmie od Stanów Zjednoczonych koordynację dozbrajania Ukrainy. Będzie za to odpowiedzialne dowództwo w niemieckim Wiesbaden. 

Padnie też deklaracja wojskowego wsparcia w dłuższej perspektywie. Mówi się o prawie 40 miliardach euro w przyszłym roku. Będą również oferty pilnej pomocy. Chodzi o systemy obrony przeciwlotniczej. Pięć takich systemów zapowiedział we wtorek prezydent Joe Biden. Przekażą je USA, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy.

Polski akcent

W pakiecie dla Ukrainy jest też polski akcent, bo decyzją szczytu w strukturach Sojuszu osadzone zostanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy. - Te wszystkie elementy to most Ukrainy do członkostwa w NATO. Sojusznicy potwierdzą zobowiązanie, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu. Za wcześnie, by powiedzieć, kiedy to nastąpi - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Mimo starań Ukrainy nie usłyszy ona jeszcze na tym szczycie zaproszenia do NATO. Panuje przekonanie, że powinna dołączyć w czasach pokoju, a nie wojny.


Posłuchaj

Szef NATO: na szczycie zatwierdzenie znaczącego pakietu dla Ukrainy (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/mr/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej