Niebywała gratka. Zobacz oryginalny traktat NATO
Oryginalny Traktat Waszyngtoński wystawiony dla publiczności przy okazji szczytu NATO w amerykańskiej stolicy. Tylko dziś można oglądać dokument w centrum prasowym.
2024-07-11, 16:22
Traktat Waszyngtoński jest jednym z najkrótszych istniejących traktatów międzynarodowych. Zaledwie kilka kartek, 14 artykułów. Wśród nich piąty, w którym zapisano zasadę - jeden za wszystkich wszyscy za jednego, czyli że atak na jeden kraj członkowski, jest atakiem na wszystkich.
- Nigdy jeszcze tak niewiele słów nie znaczyło tak wiele dla tak wielu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dokument, jak dodał szef Sojuszu, pozostaje ważnym symbolem trwałych stosunków transatlantyckich.
Traktat Waszyngtoński w kwietniu tego roku po raz pierwszy opuścił Stany Zjednoczone i pod eskortą policji trafił na kilka dni do kwatery głównej Sojuszu w Brukseli w związku z obchodami 75-lecia istnienia NATO.
Deklaracje NATO dla Ukrainy. Wiceszef MON mówi o kompromisie
Głównym tematem trwającego w Waszyngtonie szczytu NATO jest wsparcie dla Ukrainy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w środę po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem przywódców 32 państw NATO, że sojusznicy uzgodnili "dalsze kroki, aby jeszcze bardziej zbliżyć Ukrainę do NATO". - Podczas gdy Ukraina kontynuuje swoje kluczowe reformy, my będziemy dalej wspierać ją na jej nieodwracalnej drodze do NATO - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Rada NATO-Ukraina zakończy trzydniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie. Jednak już w drugim dniu spotkania przywódców 32 krajów członkowskich uzgodniono, że Sojusz przejmie od USA koordynację dozbrajania Ukrainy i szkoleń ukraińskich żołnierzy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
Dodaj do playlisty
- Bez wątpienia jest to kompromis - skomentował te deklaracje wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek pytany, czy Sojusz mógł zrobić więcej dla Ukrainy.
Czytaj także:
- Wyboista droga Kijowa do NATO. Lorenz: Rosja korzysta na braku konsensusu w USA
- Baza w Redzikowie i centrum szkolenia Ukraińców w Bydgoszczy. Zapadły kluczowe decyzje na szczycie NATO
Zastrzegł jednak, że należy spojrzeć na tę kwestię z dwóch różnych stron. - Jeśli chodzi o Ukrainę, to oczywiście ich oczekiwania były dużo większe. Na pewno Ukraina bardzo chciała jednoznacznej deklaracji mówiącej o tym, kiedy i na jakich warunkach będzie mogła wstąpić do NATO. Ale wiemy, że wejście Ukrainy do NATO w tej chwili to jest zaangażowanie się wszystkich krajów członkowskich w wojnę - zaznaczył wiceszef MON w rozmowie z Polskim Radiem 24.
Zobacz także całą rozmowę Stanisława Wziątka w Polskim Radiu 24:
IAR, polskie radio 24/ mbl
REKLAMA