Baza w Redzikowie i centrum szkolenia Ukraińców w Bydgoszczy. Zapadły kluczowe decyzje na szczycie NATO

2024-07-11, 06:25

Baza w Redzikowie i centrum szkolenia Ukraińców w Bydgoszczy. Zapadły kluczowe decyzje na szczycie NATO
Baza w Redzikowie osiągnęła gotowość operacyjną. Foto: US Navy, Lt. Amy Forsythe

Baza w Redzikowie, wchodząca w skład NATO-wskiej tarczy antyrakietowej, osiągnęła gotowość operacyjną. W ramach Sojuszu powstanie też w Bydgoszczy centrum analiz, szkolenia i edukacji dla ukraińskich żołnierzy. Takie decyzje zapadły w trakcie drugiego dnia szczytu NATO w Waszyngtonie - relacjonuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia.

- Sojusznicy zgodzili się w sprawie wzmocnienia naszej obrony powietrznej i rakietowej, w tym za pomocą nowego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Polsce - powiedział szef NATO, odnosząc się do bazy w Redzikowie.

- To ważny krok dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych – powiedział Stoltenberg, ogłaszając gotowość bazy podczas konferencji prasowej po obradach przywódców NATO na szczycie w Waszyngtonie. Szef NATO powiedział też, że przywódcy zgodzili się dostosować strukturę dowódczą NATO i poszerzyć zdolności zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Posłuchaj

Szczyt NATO - dwie decyzje ważne dla Polski. Relacjonuje Beata Płomecka (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Centrum szkoleniowe NATO w Bydgoszczy przygotuje miliony Ukraińców

Z kolei NATO-wski ośrodek w Bydgoszczy będzie się zajmował między innymi zbieraniem doświadczeń z pola walki i będzie wsparciem dla ukraińskich żołnierzy.

- Centrum analiz tej wojny, szkolenia Ukraińców. Choć po prawdzie, to oni będą też trochę szkolić nas, bo mają najświeższe doświadczenia z najnowszego pola walki - komentował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

REKLAMA

Lokalizacja ośrodka w Bydgoszczy nie jest przypadkowa. Od prawie 20 lat w tym mieście jest Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO.

 - Polska ma nadzieję, że nowe centrum szkoleniowe NATO w Bydgoszczy przygotuje miliony Ukraińców mieszkających poza krajem do walki z Rosją - powiedział w środowym wywiadzie dla Associated Press szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej