Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"
2024-07-19, 11:55
- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Polskie powieści kryminalne, zwane także "milicyjnymi", cieszyły się w czasach PRL dużą popularnością. Z jednej strony były narzędziem ówczesnej propagandy, przedstawiając dzielnych i niezawodnych funkcjonariuszy MO, z drugiej zaś zaspokajały głód emocji, sensacji i po prostu dobrej, sensacyjnej literatury.
Prof. Tadeusz Cegielski przypominał, że w tworzenie powieści milicyjnej i kryminału w ogóle zaangażowane było ówczesne środowisko literackie - bez względu na to, czy mówimy o pisarzach z najwyższej półki, czy o "wyrobnikach pióra". Zwracał także uwagę, że duża część powieści kryminalnych publikowana była pod pseudonimami.
Posłuchaj
Ryszard Ćwirlej zauważył, że po przemianach lat 90. ub. wieku wydawało, że gatunek ten został skazany na zapomnienie. - W momencie, gdy skończył się PRL, w 1989 r., skończył się też czas polskiego kryminału. Polskie kryminały przestały się ukazywać, nie było już zapotrzebowania na powieści, w których główną rolę odgrywaliby milicjanci, których pokazywano z jak najlepszej strony, którzy rozwiązywaliby zagadki w niemalże perfekcyjny sposób. Skończył się czas, kiedy patronem kryminału była Komenda Główna MO. Zabrakło Milicji Obywatelskiej, zabrakło i kryminału. Tak naprawdę przez dekadę w polskim kryminale nic się nie działo - przypominał.
Obecne, także na fali sentymentu do PRL, powróciła też powieść milicyjna, dziś określana jako neomilicyjna. Uwolniona od ideologii oferuje zanurzenie się w atmosferze epoki i oczywiście solidne zagadki kryminalne. Na jej kartach oficerowie MO ponownie walczą z przestępcami, stosując metody często dalekie od obowiązującego prawa.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Goście: profesor Tadeusz Cegielski (autor trylogii o śledczym MO majorze Wirskim) oraz Ryszard Ćwirlej (autor serii o milicjantach z Poznania)
Data emisji: 18.07.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka/wmkor
Polecane
REKLAMA