Sprzeniewierzenie 170 mln zł. Nowe zarzuty wobec polityka PiS

2024-07-19, 11:44

Sprzeniewierzenie 170 mln zł. Nowe zarzuty wobec polityka PiS
Zarzuty dotyczą wielokrotnego przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Foto: PAP/Hanna Bardo

Były wiceminister rolnictwa w rządzie PiS Tadeusz Romańczuk usłyszał nowe zarzuty. Dotyczą one afer w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i podejrzewanego sprzeniewierzenia 170 milionów złotych - ustaliła Wirtualna Polska.

Zarzuty obejmują wielokrotne przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Skup bez przetargu

W październiku 2018 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło skup 500 tysięcy ton jabłek, aby podtrzymać korzystne dla sprzedających ceny owoców. Minister Jan Krzysztof Ardanowski bez przetargu ogłosił, że skupem za 100 milionów złotych zajmie się firma Eskimo, a gwarancji bankowych udzielił jej Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Umowę w tej sprawie podpisano tydzień później. Najpierw umowy na kredyty podpisywał prezes KOWR Piotr S., który jest obecnie doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy. Po odmowie udzielenia kolejnych pożyczek zastąpił go Grzegorz P., który na polecenie wiceministra Romańczuka miał podpisać umowy na kolejne kredyty dla Eskimosa.

Najwyższa Izba Kontroli w 2022 roku oceniła, że Eskimos nie wywiązuje się z umów, i złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Po jakimś czasie firma ogłosiła, że nie może spłacić kredytów z powodu braku pieniędzy. 100 milionów złotych kredytów spłacił wówczas Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Czytaj także:

Rodzinne powiązania

Sprawa łączy się ze śledztwem dotyczącym spółdzielni mleczarskiej Bielmlek, w której Tadeusz Romańczuk był przez wiele lat prezesem. Po objęciu przez Romańczuka urzędu sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa zastąpiła go jego córka Paulina Z. Bielmlek straciła w międzyczasie płynność finansową, a po odejściu z rządu w 2019 roku wrócił do niej Tadeusz Romańczuk. Wtedy spółdzielnia otrzymała kredyty na 53 miliony złotych od Banku Ochrony Środowiska, ale ostatecznie upadła. Jej długi spłacał KOWR. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłacała natomiast akcjonariuszy; przeznaczyła na ten cel 25 milionów złotych.

W 2021 roku Tadeusz Romańczuk spędził już miesiąc w areszcie. Według prokuratury, gdy był wiceministrem, miał w sprawie Bielmleku działać wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami. Jego córka Paulina Z. również usłyszała zarzuty w tej sprawie.

Zarzuty w sprawie Eksimosa usłyszeli też: były prezes KOWR Piotr S., a Grzegorz P. miał je usłyszeć, ale przedstawił zwolnienie lekarskie.

Prokuratura Generalna, reprezentująca w sprawie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, pozwała firmę o prawie 102 miliony złotych. Do tej pory odzyskano 6,5 miliona złotych. Pozwany na prawie 24 miliony został również Bank Ochrony Środowiska.

REKLAMA

IAR/łp/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej