Ginekolożka bije na alarm. "Kobiety regularnie powinny wykonywać cytologię"

2024-07-19, 21:55

Ginekolożka bije na alarm. "Kobiety regularnie powinny wykonywać cytologię"
Profilaktyczny piknik w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

- Na choroby zakaźne można się szczepić, choćby na RSV, czyli wirusa, który jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji noworodków - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog położnik.

Ukazał się raport, podsumowujący badanie rozmów Polek i Polaków o zdrowiu intymnym kobiet. Wynika z niego, że ponad połowa Polek nie wykonała w ciągu ostatniego roku USG ginekologicznego ani cytologii. Ponadto połowa przebadanych kobiet nigdy nie wykonała badań na choroby weneryczne. Z kolei 12 proc. mieszkanek wsi zadeklarowało, że nie wykonuje żadnych badań.

Tymczasem, jak mówi w Polskim Radiu 24 dr Joanna Bonarek-Sztaba, liczba "zakażeń chorobami zakaźnymi wzrasta, choćby kiłą czy krztuścem".

- Krztusiec jest groźny dla kobiety w ciąży, jak i noworodka - stanowi dla niego zagrożenie życia - podkreśla lekarka. 

Szczepienia. "Pacjentki są coraz bardziej świadome"

Jednocześnie przypomina, że na choroby zakaźne można się szczepić. I ubolewa, że wiele kobiet trzeba mozolnie uświadamiać, że szczepienie podczas ciąży może ochronić dziecko. - Coraz lepiej to wygląda, ale to jest praca u podstaw. Trzeba o tym mówić - zaznacza dr Bonarek-Sztaba.

REKLAMA

- Obecnie wyszła szczepionka dla kobiet w ciąży na RSV - jest to wirus, przez który dzieci nowo narodzone najczęściej trafiają do szpitala. Niestety, to szczepienie jest bardzo drogie, nie jest refundowane. Ale odkąd o nim mówimy, pacjentki są coraz bardziej świadome i rzeczywiście zaczynają się szczepić - mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak często wykonywać USG?

Zapytana o badania, które wchodzą w zakres profilaktyki ginekologicznej, dr Joanna Bonarek-Sztaba wymienia przede wszystkim cytologię. - Tyle że kobiety po wykonaniu cytologii często myślą, że to badanie daje pełny obraz. Tymczasem cytologia stanowi "tylko" profilaktykę raka szyjki macicy, czyli jednej części narządu rodnego - wyjaśnia.

- Najlepiej wykonywać cytologię płynną, która jest dokładniejsza od klasycznej (różnią się metodą opracowania). Dzięki cytologii płynnej możemy ocenić obecność lub brak wirusa HPV, który jest głównym czynnikiem występowania raka szyjki macicy - dodaje gość Polskiego Radia 24.

W ocenie dr Bonarek-Sztaby każda kobieta raz w roku powinna też wykonać badanie USG. - Dzięki niemu zbadamy trzon macicy, jajniki. Należy też wykonywać USG piersi bądź mammografię (w zależności od wieku).

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Dr Joanna Bonarek-Sztaba gościem Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 26:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

REKLAMA

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog położnik
Data emisji: 19.07.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/łl/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej