Nie żyje obywatel Polski Alex Dancyg. Był więziony przez Hamas

Rzecznik MSZ Paweł Wroński potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem śmierć Alexa Dancyga, który od października był przetrzymywany przez Hamas. Dancyg miał polskie i izraelskie obywatelstwo. Wcześniej informację podała izraelska organizacja społeczna Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych. Okoliczności śmierci nie są jeszcze znane.

2024-07-22, 13:06

Nie żyje obywatel Polski Alex Dancyg. Był więziony przez Hamas
Alex Dancyg. Foto: konin.pl / strona miejska, domena publiczna

Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych poinformowało też o śmierci 35-letniego Yageva Buchshtaba. Tę wiadomość potwierdziła też izraelska armia. Obaj mężczyźni zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października ubiegłego roku i ponieśli śmierć w niewoli.

Posłuchaj

MSZ potwierdza: Alex Dancyg nie żyje 0:11
+
Dodaj do playlisty

75-letni Alex Dancyg został uprowadzony z domu w kibucu Nir Or w czasie ataku Hamasu na Izrael. W listopadzie izraelskie media informowały, że Dancyg żyje, a jego stan jest dobry. Potwierdzała to wówczas jego rodzina, powołując się na relację zwolnionej zakładniczki. 10 marca bieżącego roku Hamas poinformował o śmierci historyka, ale wtedy doniesień tych nie potwierdziły izraelskie służby.

Czym się zajmował Alex Dancyg?

Historyk urodził się w 1948 roku w Warszawie. Współpracownik Instytutu Yad Vashem był aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego.

W wieku 9 lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael.

REKLAMA

W 1986 roku, po prawie 30 latach, Alex Dancyg wrócił do Polski w roli tłumacza z jedną z pierwszych grup izraelskiej młodzieży, która przyjechała zobaczyć pozostałości niemieckiego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Po latach wspominał, że właśnie wtedy uświadomił sobie, jak trudno będzie wyjaśnić młodym Izraelczykom skomplikowane relacje polsko-żydowskie, by zrozumieli, że były obóz zagłady to świadectwo wspólnej tragedii.

- To właśnie w połowie lat 80. zaczęto głośno mówić o Holokauście - opowiadał Alex Dancyg w reportażu Polskiego Radia.

Posłuchaj

Alex Dancyg za swoją misję uważał konieczność pokazania Polski jako miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W 1990 roku Instytut Yad Vashem i izraelskie ministerstwo edukacji zaproponowały mu prowadzenie kursów dla przewodników, opiekujących się grupami Izraelczyków przyjeżdżających do Polski.

Alex Dancyg mówił, że za swoją misję uważał konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonywał przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje. I te dobre, i te złe, bez fałszu i zakłamania.

REKLAMA

W 1999 roku powstał poświęcony Alexowi Dancygowi dokumentalny film biograficzny "Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev" w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego.

Czytaj także:

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny atak na Izrael, w którym zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. Cześć z nich nadal jest przetrzymywanych jako zakładnicy.

W trwających operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 30 tysięcy Palestyńczyków, a 90 procent z ponad 2 milionów mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

REKLAMA

dn/IAR/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej