Liga Mistrzów. Jesus Imaz jak Lubański. Bohater Jagiellonii dorównał legendzie

2024-07-24, 08:39

Jesus Imaz był bohaterem meczu Jagiellonii na Litwie. Foto: East News/Maciej Witkowski/REPORTER

Jagiellonia Białystok jest praktycznie pewna awansu do trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów po tym, jak "Duma Podlasia" wygrała na wyjeździe z Ekranasem Poniewież aż 4:0. Hat-trickiem w tym spotkaniu popisał się Jesus Imaz. Hiszpański piłkarz wyrównał tym samym osiągnięcie legendarnego Włodzimierza Lubańskiego.

Mistrzowie Polski w znakomitym stylu rozpoczęli rywalizację w eliminacjach europejskich pucharów.

Jagiellonia Białystok nie dała szans Ekranasowi Poniewież, wygrywając na Litwie aż 4:0. Choć przed Żółto-Czerwonymi jeszcze rewanż na własnym boisku, ciężko przewidywać, iż białostoczanie roztrwonią pokaźną zaliczkę, tym bardziej, że we wtorkowym meczu byli drużyną o kilka klas lepszą od mistrzów Litwy.

Imaz dorównał Lubańskiemu

Bohaterem "Dumy Podlasia" był Jesus Imaz. Hiszpan już w pierwszej połowie spotkania popisał się hat-trickiem. Gwiazdor Jagiellonii trafiał do siatki Litwinów w 15., 28. i 29. minucie spotkania. Od pierwszego do ostatniego trafienia minęło dokładnie 14 minut i 14 sekund.

Jak wyliczył portal sport.tvp.pl, do tej pory tylko jeden piłkarz polskiego klubu mógł pochwalić się równie szybko ustrzelonym hat-trickiem w meczu europejskich pucharów. Legendarny Włodzimierz Lubański w sezonie 1972/1973 trafiał do siatki maltańskiej Sliemy Wanderers w 25., 27. i 39. minucie meczu w ramach Pucharu Europy, który Górnik Zabrze wygrał na wyjeździe 5:0.

Słynny polski napastnik, podobnie jak Imaz, zmieścił się w 14 minutach różnicy między pierwszą a trzecią bramką. Ze względu na brak dostępnego zapisu wideo meczu na Malcie, ciężko stwierdzić, czy Lubański potrzebował mniej czy więcej sekund niż Imaz na skompletowanie hat-tricka.

Inne jagiellońskie hat-tricki

Co ciekawe, w czołówce najszybciej strzelonych hat-tricków przez piłkarzy polskich drużyn w Europie są dwaj byli piłkarze Jagiellonii. Przemysław Frankowski i Patryk Tuszyński strzelili bowiem po trzy gole w meczu 1. rundy kwalifikacji Ligi Europy w sezonie 2015/2016. Wówczas rywalami białostoczan byli Litwini z Kruoji Pokroje, którzy przegrali w stolicy Podlasia aż 0:8.

Na liście jest też legenda białostockiego klubu Tomasz Frankowski, który jednak potrójnymi zdobyczami bramkowymi w europejskich rozgrywkach popisywał się w barwach Wisły Kraków.

Najszybsze hat-tricki polskich klubów w europejskich pucharach

14 minut – Włodzimierz Lubański (Sliema Wanderers – Górnik Zabrze 0:5, Puchar Europy 1972/73)
14 minut – Jesus Imaz (FK Poniewież – Jagiellonia Białystok 0:4, Liga Mistrzów 2024/25)
16 minut – Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok – Kruoja Pokroje 8:0, Liga Europy 2015/16)
23 minuty – Tomasz Frankowski (WIT-Georgia Tbilisi – Wisła Kraków 2:8, Liga Mistrzów 2004/05)
29 minut – Stanisław Gzil (Górnik Zabrze – Haka Valkeakoski 5:3, Puchar UEFA 1977/78)
31 minut – Patryk Tuszyński (Jagiellonia Białystok – Kruoja Pokroje 8:0, Liga Europy 2015/16)
33 minuty – Marek Filipczak (Hibernians – Widzew Łódź 0:4, Puchar Europy 1982/83)
34 minuty – Tomasz Frankowski (Wisła Kraków – Zeljeznicar Sarajewo 3:1, Puchar UEFA 2000/01)

Wysokie zwycięstwo Jagiellonii cieszy trenera mistrza Polski Adriana Siemieńca (IAR) 0:37