Na te kierunki najtrudniej się dostać. Zobacz, co wybierają przyszli studenci
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na studia. Kandydaci poznali wyniki i potwierdzają swoje wybory lub czekają na dodatkowe nabory. Poznaliśmy też najczęściej wybierane kierunki.
2024-07-24, 14:27
Kierunki, na które najtrudniej dostać się na studia na najlepszych warszawskich uczelniach to: kierunek lekarski, orientalistyka, cyberbezpieczeństwo i budownictwo.
Na Uniwersytecie Warszawskim studia w tym roku chciało rozpocząć ponad 30 tysięcy osób. Największym zainteresowanie cieszyły się te same kierunki, co w poprzednich latach.
- Najwięcej zapisów dokonano na psychologię. Ponad 2 tysiące osób zapisało się też na zarządzanie oraz na trzecim miejscu - na kierunek ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria - mówi Daiwa Maksimowicz z biura prasowego UW.
- Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunku lekarskim. Na drugim miejscu była orientalistyka, japonistyka, a na trzecim miejscu, co ciekawe, był nowy kierunek w tegorocznej rekrutacji - Bussines and Management - wylicza Maksimowicz.
REKLAMA
Kierunki techniczne
Po kilkanaście osób ubiegało się o jedno miejsce na najlepszej uczelni technicznej w kraju - Politechnice Warszawskiej. Jak przekazała Agnieszka Kapela z biura pasowego uczelni, najwięcej zgłoszeń było na budownictwo, informatykę, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie oraz na informatykę stosowaną.
Posłuchaj
Z kolei najpopularniejsze kierunki pod względem liczby aplikacji na jedno miejsce to cyberbezpieczeństwo, mechanika i projektowanie maszyn, matematyka i analiza danych, inżynieria i analiza danych oraz automatyka i robotyka.
- Na cyberbezpieczeństwo odnotowaliśmy 19 aplikacji na jedno miejsce - mówi Agnieszka Kapela.
Uczelnie ogłoszą listę wolnych miejsc po potwierdzeniu zapisu przez osoby, które zakwalifikowały się do przyjęcia na studia. Będzie na nie można aplikować w trakcie rekrutacji uzupełniającej.
REKLAMA
- Co chcieliby studiować tegoroczni maturzyści? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?
- Studiowanie w odwrocie. Maturzyści rzadziej kontynuują naukę na uczelniach wyższych
pg/iar
REKLAMA