Aktywiści sparaliżowali kluczowe lotnisko w Niemczech [WIDEO]

Aktywiści klimatyczni zablokowali lotnisko we Frankfurcie nad Menem. Na największym niemieckim porcie lotniczym odwołane są wszystkie poranne przyloty oraz część wylotów. Działacze Ostatniego Pokolenia przykleili się do pasa startowego.

Adam  Górczewski

Adam Górczewski

2024-07-25, 08:33

Aktywiści sparaliżowali kluczowe lotnisko w Niemczech [WIDEO]
Aktywiści klimatyczni zablokowali lotnisko we Frankfurcie. Foto: PAP/EPA/LETZTE GENERATION HANDOUT

Władze obiektu apelują do podróżnych, aby na razie unikali przyjazdu. Aktywiści klimatyczni niemieckie lotnisko blokują drugi dzień z rzędu.

W środę rano przykleili się do pasa startowego w Kolonii, żądając od rządu podpisania zobowiązań dotyczących odejścia od ropy, gazu i węgla do 2030 roku. Dzisiaj także publikują zdjęcia, siedząc na pasie startowym we Frankfurcie, prezentując podobne postulaty.

Posłuchaj

Lotnisko we Frankfurcie sparaliżowane przez protest ekologów - relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

To kolejna akcja Ostatniego Pokolenia na niemieckim lotnisku. W maju aktywiści, wbiegając na pas startowy, sparaliżowali port lotniczy w Monachium.

"Rząd ignoruje wszelkie ostrzeżenia. Nadal podsyca kryzys klimatyczny i sprowadził nasz kraj na skraj przepaści. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać upadek naszego społeczeństwa. W obliczu tej rzeczywistości bez lęku akceptujemy wysokie grzywny, zarzuty karne i karę więzienia" - można przeczytać na stronie organizacji.

REKLAMA

Politycy o konsekwencjach

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser napisała na platformie X, że takie "działania zagrażają ruchowi lotniczemu i szkodzą ochronie klimatu, ponieważ wywołują jedynie niezrozumienie i gniew".

Faeser dodała, że "sprawcy muszą być konsekwentnie ścigani, a środki ochronne na lotnisku muszą być poddane przeglądowi".

Słowa krytyki skierował także minister transportu Volker Wissing. W rozmowie z portalem tagesschau zaapelował o karę do dwóch lat więzienia za takie wykroczenia i zaostrzenie ustawy o bezpieczeństwie lotniczym. - To nie jest uzasadniony protest - ocenił Wissing.

Czytaj także:

IAR/X/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej