Firmy z branży e-commerce chcą uregulowania w UE zasad działania platform sprzedażowych z Chin
Chiński firmy internetowe wykorzystują luki w unijnym prawie, co uderza w interesy polskich i unijnych firm, bo łamie zasady uczciwej konkurencji. W tej sprawie spotkamy się w październiku z firmami e-commerce, aby uzgodnić nasze wspólne stanowisko na polską prezydencję w UE - powiedział Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii w audycji 'Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2024-07-22, 17:00
Gość audycji przypomniał, że firmy z Chin wykorzystując fakt, że towary do 150 euro nie muszą być oclone, sprzedają je na unijny rynek, występując nie jakom firmy tylko jako osoby prywatne. To powoduje wręcz zalew dumpingowych cen. Ta forma handlu internetowego nie pozwala na kontrolę np. UOKiK jakości importowanych produktów, pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania np. towarów dla dzieci. Chińska platforma sprzedażowa Temu opanowała wiele europejskich rynków w zaledwie w pół roku, co jest nie do pomyślenia w przypadku typowej firmy e-commerce. Dlatego UE i Komisja Europejska już od roku obiecuje że zwiększy limit cenowy towarów wymagany do zapłacenia za cło.
Polskie firmy same domagają się większych kontroli, aby wyeliminować poprzez działaniami UOKiK i inspekcji handlowych, licznych i nieuczciwych sprzedawców e-commerce, głównie tych z zagranicy. Do tego potrzeba nowych, unijnych przepisów, bo firmy z Chin potrafią w ciągu zaledwie tygodnia zmieniać asortyment oferowanych towarów lub zasady ich sprzedaży. I zawsze szukają luk w unijnej legislacji.
Posłuchaj
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
PR24/sw
* * *
Audycja: Ekspres Gospodarczy
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Goście: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza)
REKLAMA
Data emisji: 22 07 2024
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA