Resort sportu stawia na młodych. "Kluczowy jest system szkolenia"

2024-07-26, 17:23

Ministerstwo sportu chce otworzyć szkoły na profesjonalny sport. - Naszym celem jest zapewnienie kolejnych dziesiątek, setek tysięcy dzieciaków oswajanych ze sportem i szkoleniami dedykowanymi poszczególnym dyscyplinom - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sportu i poseł KO Piotr Borys.

Kluczem do zbudowania kadry osiągającej dużo sukcesów na Igrzyskach Olimpijskich jest "system szkolenia i odpowiednie finansowanie" - wynika z wypowiedzi wiceministra sportu Piotra Borysa w Polskim Radiu 24. - Państwo polskie i nasz resort, w ciągu trzech ostatnich lat wydał blisko pół miliarda złotych na przygotowanie w sportach olimpijskich, począwszy od juniorów a skończywszy na reprezentacjach narodowych - dodał polityk. 

Jak mówił, system szkolenia będzie efektywny, jeśli będzie miał szerokie podstawy, czyli kiedy jak najwięcej osób będzie mogło zajmować się sportem i przez kluby trafiać do reprezentacji. - Myślę, że ten proces się rozpoczął. W tym roku rozpoczynamy bardzo intensywny program. Chcemy, by każda szkoła w Polsce otworzyła się na dzieci już od pierwszych klas, aby trenerzy różnych dyscyplin, nauczyciele WF mogli aktywizować jak najwięcej dzieci i młodzieży, by następnie kluby mogły pozyskiwać tę najlepszą młodzież - zaznaczył wiceszef resortu sportu. 

- Kluczem jest to, by jak najwięcej dzieci mogło w tym systemie ćwiczyć, a potem trafić na bardzo profesjonalne szkolenie - podkreślał. 

Przykład z polskiego futbolu

- W piłce nożnej przeznaczyliśmy dodatkowych 40 mln zł na wsparcie akademii ekstraklasy i I ligi, w których szkoli się dzieci i młodzież od 10 do 18 roku. Ogromne pieniądze, jeszcze większa efektywność. Z czasem dojdziemy do tego, by obejmować podobnym systemem dodatkowych pieniędzy i jakości szkolenia kolejne dyscypliny - mówił Piotr Borys. 

REKLAMA

Czytaj także: 

- Naszym celem jest zapewnienie jak najszerszej podstawy piramidy, kolejnych dziesiątek, setek tysięcy dzieciaków oswajanych ze sportem i szkoleniami dedykowanymi poszczególnym dyscyplinom - wyjaśniał. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Piotr Borys gościem Pawła Pawłowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 11:50
+
Dodaj do playlisty

Igrzyska Olimpijskie 2024. Ceremonia otwarcia wieczorem

O godz. 19.30 w Paryżu rozpocznie się 57. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Francuscy organizatorzy, idąc za hasłem imprezy możliwie najbliższej naturze, po raz pierwszy "wyprowadzili" uroczystą inaugurację ze stadionu i przenieśli ją nad Sekwanę, którą od lat starali się przygotować pod względem czystości do przeprowadzenia w niej olimpijskich zawodów w pływaniu na otwartym akwenie i triathlonie.

Rzeką na odcinku sześciu kilometrów przepłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie prowadziła od mostu Austerlitz do Pont d'Iena. Chorążymi polskiej ekipy będą trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk i koszykarz 3x3 Przemysław Zamojski.

Zawody sportowe igrzysk trwają już od środy, pierwsze medale zostaną przyznane w sobotę. O 329 kompletów powalczy w 32 dyscyplinach 10,5 tys. sportowców z 206 krajów, w tym 210-osobowa reprezentacja Polski.

REKLAMA

***

AudycjaRozmowa Polskiego Radia 24
ProwadzącyPaweł Pawłowski
Gość: Piotr Borys (wiceminister sportu, KO)
Data emisji: 26.07.2024
Godzina emisji: 16.30

Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej